4 stvari, o katerih na delovnem mestu ne smete govoriti
Dandanes je pogovor lahko že prava umetnost. Zakaj? Ker morate vedeti, kaj lahko komu zaupate ali poveste, morda še pomembnejši pa je način, kako to poveste. Če pobrskate po spominu pisarniških pogovorov, je kakšen, ki se vam je še posebej vtisnil v spomin in zakaj? Je bila to zgodba sodelavke o obisku fantastičnega koncerta, ki vas je navdala s hrepenenjem po poslušanju dobre glasbe, ali pa prepodrobna razlaga sodelavca o razuzdanem koncu tedna s prijatelji, ob poslušanju katere bi se najraje skrili pod mizo zaradi neprimernosti povedanega?
Da bi se izognili takšnim neprijetnostim, je v nadaljevanju naštetih nekaj tem, ki se jim je med pogovorom ob skodelici jutranje kave s sodelavci najbolje kar v celoti odpovedati.
Kakršne koli šale glede občutljivih tem
Torej vsakršne šale, ki so žaljive zaradi svoje seksistične ali rasistične narave, kadar gre za nespoštovanje starejših, nastrojenost proti različno mislečim, zasmehovanje verskih prepričanj, posmehovanje zaradi prevelike telesne teže, skratka, vsakršne neprimerne šale na račun kogar koli. Če boste v službi stresali takšne neprimerne šale, vas bodo imeli sodelavci za nespoštljivega nevedneža.O preteklih in prihodnjih zaposlitvah
Nič drugače ni z vašimi nadrejenimi – z njimi ste namreč lahko v še tako dobrih odnosih, toda vaše razkritje, da iščete novo zaposlitev drugje, jim pomeni več kot odnos, ki ste ga zgradili. Ne pričakujte, da bodo veseli za vaše karierno napredovanje, kajti oni na to gledajo izključno z vidika posla – vi odhajate in jih puščate na cedilu. Zdaj morajo poiskati nekoga, ki vas bo nadomestil.
Koga ste volili in kakšni so vaši politični nazori
Če je le mogoče, se izogibajte kakršnim koli pogovorom o politiki, vaših političnih nazorih in prepričanjih. Seveda je to včasih skoraj nemogoče, ampak imejte v mislih, da politične teme razdvajajo, burijo čustva in hitro privedejo do stereotipiziranja.Ste morda pomislili, da ne glede na to, kako dobro sodelujete s sodelavci, imajo lahko ti povsem drugačna politična stališča kot vi? Dobra razprava dveh z različnima pogledoma na zadeve je zdrava stvar – ampak na primernem mestu in ob primernem času. In to ni med delom.
Enake smernice veljajo, kadar je govora o verski pripadnosti in prepričanjih, zdravstvenih težavah, vzgoji otrok ali duhovni rasti – to so pač osebne zadeve, ki jih je bolje zadržati zase.
Vsakršno opravljanje in pritoževanje
Če imate težave razločiti med konstruktivno kritiko in opravljanjem, si pomagajte tako: če nečesa ne bi izrekli svojemu šefu v obraz, potem tega ne izustite niti za njegovim hrbtom. Četudi s svojim nerganjem čez šefa samo sproščate svoje delovne frustracije in vsega skupaj ne mislite resno, vam to lahko hitro eksplodira v obraz – ne pozabite namreč, da se pisarniške govorice širijo kot požar. Sem spadajo tudi vsakršne neprijazne kritike. Vzdržite se negativnih povratnih informacij in ne sodite drugih; to velja tudi za pretirano samokritičnost.
Nenehno pritoževanje nad spremembami pri delu je za vaše nadrejene lahko tudi znak, da se težko ali ne znate prilagajati spremembam. Za takšne posameznike velja, da niso sposobni prevzeti odgovornosti za svoja dejanja, pogosto pa radi iščejo in najdejo napake pri drugih, medtem ko so do lastnega vedenja povsem nekritični.
Preberite tudi:
1. Neprimerno vedenje na delovnem mestu? Kaj storiti?2. Empatija na delovnem mestu
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.