Čustvena inteligenca na delovnem mestu in kako jo izboljšati
V zadnjih letih je pogosta tema pogovorov čustvena inteligenca – kaj to je in kako lahko človeku pomaga v pravzaprav kateri koli situaciji zrelo ter preudarno krmariti skozi vsakodnevni stres. Definicija čustvene inteligence je precej preprosta – gre za sposobnost posameznika, da čustva razume in z njimi tudi učinkovito upravlja. Čustvena inteligenca na delovnem mestu pa ne pripomore samo k ustvarjanju boljših odnosov in spodbuja pozitivno delovno okolje, temveč lahko s seboj prinese pomembne koristi ter ima velik pomen pri nadaljnjem razvoju in poteku vaše kariere.
Zakaj je čustvena inteligenca na delovnem mestu tako pomembna?
Zakaj delodajalci radi zaposlujejo čustveno inteligentne ljudi oziroma kaj so prednosti čustvene inteligence na delovnem mestu:
- Zaposleni si bodo prizadevali doseči cilje organizacije ne glede na ovire, ki se pojavljajo.
- Zaposleni bodo bolj motivirani za razumevanje lastnih čustev in čustev svojih kolegov.
- Zdrava komunikacija pripomore k prepoznavanju in ustvarjanju skupnih ciljev celotnega podjetja.
- Zaposleni imajo pozitiven pogled na delo.
- Pripomore k bolj pozitivnim odnosom in globlji povezanosti med zaposlenimi.
- Večja prilagodljivost; visoka čustvena inteligenca na delovnem mestu pomeni, da se lahko zaposleni učinkovito odzovejo na spremembe in obvladajo morebitni dodatni stres, ki ga te prinašajo.
- Povečana učinkovitost na račun empatičnega osebja, ki sprejema odločitve na podlagi tega, kar je najboljše za vse vpletene.
- Karierno napredovanje, saj se osebe z visoko čustveno inteligenco običajno dobro izkažejo na vodilnih položajih.
Kako izboljšati čustveno inteligenco na delovnem mestu?
1. (Pre)poznajte svoje šibke plati:
Preden začnete delati na svoji čustveni inteligenci, je dobro, da (pre)poznate svoje slabosti. Samoocena vaših šibkih čustvenih plati vam omogoča, da začnete voditi sami sebe v drugo smer in postanete (bolj) razumevajoč komunikator.
2. Preglejte zgodovino svoje čustvene inteligence
Naredite bilanco s pregledom zgodovine svoje čustvene inteligence; če se ozrete nazaj in prebrskate svoja stara elektronska in sms sporočila, razmislite o tem, kako ste se odzvali in ravnali v različnih okoliščinah. Primer: Se morda spomnite primera, ko bi se lahko odzvali bolj sočutno? Pomislite, kako komunicirate, in naj vam ta razmislek pomaga spoznati, kako se s tovrstnimi podobnimi okoliščinami v prihodnosti bolj učinkovito spopasti.
3. Bodite dovzetni za povratne informacije
Če želite bolje razumeti svoje čustvovanje, poprosite za povratne informacije tiste posameznike, ki jim najbolj zaupate. Ti vam bodo pošteno povedali, kako komunicirate, povratne informacije, ki jih prejmete od njih, pa vam lahko marsikaj razkrijejo. Vprašajte katerega izmed družinskih članov ali prijatelja, da vam pojasni, kako (dobro) komunicirate z ljudmi. Odgovor vam bo pomagal razumeti, kako vas dojemajo drugi in kaj lahko naredite za pozitivno spremembo.
4. Prosite za pomoč
Če želite izboljšati svojo čustveno inteligenco na delovnem mestu, prosite za pomoč svojega vodjo ali mentorja. Pojasnite, da si želite izboljšati komunikacijske ali vodstvene sposobnosti, in jih povprašajte za predloge. Primer: Razmislite o udeležbi na seminarju za usposabljanje ali o sodelovanju pri določeni dejavnosti na delovnem mestu, ki bi lahko koristila celotni ekipi.
5. Udejanjajte čustveno inteligenco vsak dan
Če je le mogoče, poskušajte vsak dan vaditi vse, kar ste se o čustveni inteligenci naučili od sebe in drugih. Če znate prepoznati svoje šibke plati in zaprositi za pomoč ter povratne informacije, lahko hitro sestavite seznam področij, na katerih imate na voljo še nekaj prostora za izboljšave.
Preberite tudi:
1. Kako umetna inteligenca preoblikuje trg dela2. Kako shajati s toksičnim šefom?
3. Sodelavci kot gradniki uspešne kariere: pomen in vpliv odnosov
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.