Kako odgovoriti na najpogostejša vprašanja na razgovoru?
Ali ne bi bilo super, če bi natanko vedeli, kaj nas bo delodajalec na naslednjem razgovoru za prosto delovno mesto vprašal, mi pa bi točno vedeli, kaj mu moramo odgovoriti? Na žalost ne moremo brati misli, lahko pa strnemo najpogostejša vprašanja na intervjujih in pogledamo, kako lahko odgovorimo nanje.
Spodnji seznam jemljite kot vodnik po vprašanjih in ne kot sveto knjigo, ki jo boste zrecitirali, ko se boste naslednjič pojavili na vročem stolu. Vedno najprej pomislite, kaj želi sogovornik slišati od vas in na lastnem primeru ugotovite, ali ste vi pravi kandidat za prosto delovno mesto.
Povejte mi več o sebi.
Na videz enostavno vprašanje je izredno ključno – nanj ne podajajte celotne informacije o vaši delovni zgodovini, temveč pripravite govor, s katerim boste prepričali sogovornika. Začnite z dvema ali tremi trditvami oz. pomembnimi izkušnjami, za katere ste prepričani, da bi jih nadrejeni rad slišal iz vaših ust.
Kje ste slišali za razpisano delovno mesto?
To je odlična priložnost, da pokažete svojo strast in povezanost s podjetjem. Ste za razpis ugotovili preko prijatelja ali kontakta, ki vam je pomagal mrežiti se? Pokažite, zakaj ste tako navdušeni nad delom in kaj je tisto, kar vas je prepričalo.
Kaj veste o podjetju?
Ni dovolj, da si le preberete zavihek »O nas« na spletni strani organizacije. Sogovornik bi rad izvedel, koliko vam je mar za delovno mesto. Začnite z nekaj frazami in izrazi iz spletne strani, a nadaljujte s svojimi besedami in ustvarite izredno oseben nagovor.
Zakaj si želite te službe?
Podjetja si želijo zaposliti ljudi, ki so strastni pri svojem delu, zato imate najverjetneje dober odgovor na to vprašanje. Delovne naloge povežite s svojimi željami in z vašimi izkušnjami, s katerimi boste pripomogli organizaciji rešiti svojo težavo.
Zakaj naj bi vas zaposlili?
Ni boljšega načina, da se predstavite svojemu bodočemu nadrejenemu, kot pa s tem vprašanjem. Odgovor sestavite tako, da bo pokrival tri področja: podjetju lahko doprinesete veliko, sovpadali boste s preostankom ekipe in kaj je tisto, kar vas dela drugačnega od drugih.
Kaj so vaše prednosti in slabosti?
Prednosti naj izhajajo iz vas in naj ne bodo tisto, kar si želi slišati vaš sogovornik. Morajo biti specifične, relevantne in podkrepljene s primeri. Pri slabostih bodite iskreni in zavedajte s svojih minusov – to je tudi tisto, kar želi nadrejeni slišati od vas. Morda nikoli niste bili odlični v javnem nastopanju, a se udeležujete tečaja retorike in delate na tem, da se tudi pri tem izboljšate.