»Jaz« v 30 sekundah
18.7.2016
Ste že slišali za metodo 30-sekundnega govora (angl. Elevator pitch), ki ga uporabljajo najboljši prodajalci? Ste pripravljeni na izziv? Bi uporabili takšen govor tudi pri »prodaji« svojih znanj, veščin, izkušenj? Vsako leto organiziramo Karierni sejem v Ljubljani in tradicijo smo ohranjali tudi letos, kjer ste se imeli možnost na tak način predstaviti delodajalcem, ki so iskali nove zaposlene v svojih podjetjih.
Ste že slišali za metodo 30-sekundnega govora (angl. Elevator pitch), ki ga uporabljajo najboljši prodajalci? Ste pripravljeni na izziv? Bi uporabili takšen govor tudi pri »prodaji« svojih znanj, veščin, izkušenj? Vsako leto organiziramo Karierni sejem v Ljubljani in tradicijo smo ohranjali tudi letos, kjer ste se imeli možnost na tak način predstaviti delodajalcem, ki so iskali nove zaposlene v svojih podjetjih.
Ko nimamo veliko časa…
Metoda 30-sekundnega govora je uporabna in učinkovita, kadar želimo nagovoriti osebo, ki nima veliko časa. S to metodo želimo nagovorjenega prepričati, da bi si zaradi vtisa, ki smo ga naredili v 30 sekundah, vzel dodaten čas: pa najsi bo to za prodajo izdelka, storitve ali zaposlitveni razgovor. Iskalci zaposlitve lahko to metodo koristno uporabijo pri delodajalcih, še posebej na zaposlitvenih sejmih, kjer je konkurenca zares izjemna.
Na specializirane sejme, kot je na primer zaposlitveni, pride več tisoč ljudi; še posebej sedaj, ko situacija ni najbolj rožnata. Kadroviki ob takšnem številu iskalcev zaposlitve ne morejo opraviti zaposlitvenih razgovorov prav z vsemi. A nekaterim ga le uspe dobiti. Kako? Največkrat odigra pomembno vlogo prepričljivost; kadroviki opravijo razgovor le s tistimi, ki jih najbolje prepričajo, v nekaj stavkih povedo bistvo, se drugače predstavijo, izstopijo iz množice. To pomeni, z dobrim uvodnim nagovorom, »elevator pitch-om«, nagovorom, ki bi ga lahko mimogrede izvedli v času, ko se dvigalo spusti do pritličja.
Kako pripravimo 30-sekundni govor?
Tako kratek nagovor so sprva uporabljali zgolj v komercialne namene: prepričati potencialnega kupca, da kupi izdelek ali si vzame čas za nadaljnje prepričevanje. Pri uporabi 30-sekundnega nagovora v procesu iskanja zaposlitve pa ste v vlogi prodajalca vi, prodajate pa svoje veščine, znanje, izkušnje.
Sogovorniku morate v 30 sekundah pojasniti, kdo ste, zakaj ga nagovarjate, kaj bi želeli početi, kaj lahko storite za podjetje in kaj lahko podjetje stori za vas.
Koraki priprave govora:
Da bi se lahko pripravili na 30-sekundni govor in prepričali sogovornika, morate skozi naslednje korake.
1. Korak: Kdo je moja ciljna oseba?
Zelo pomembno je, da vemo, kdo je naša ciljna oseba. Ali 30-sekundni govor izvajamo pred eno osebo ali skupino zaposlenih iz kadrovskega oddelka? Ali so to vodje proizvodnje, prodaje, razvoja? Morda celo direktor podjetja? Od tega, s kom opravljate razgovor, bo odvisna vaša vsebina. Vodjo oddelka lahko spodbudimo s kakšnim strokovnim izrazom, medtem ko moramo s kadrovikom ostati pri bolj splošnem izrazoslovju.
2. Korak: Kaj ponujam?
Kdo sem in kaj lahko ponudim. So to moje dolgoletne izkušnje ali teoretično znanje s fakultete? Sem podkrepil svoje znanje tudi s kakšnim neformalnim izobraževanjem?
3. Korak: Lahko v podjetju rešim kakšen problem?
Predstavite se kot reševalec problema. Podjetje ima težavo – zapolniti mora delovno mesto, nekdo mora opraviti določeno delo, ki ga v tem trenutku ne opravlja nihče. Predstavite se kot oseba, ki bo ta manjko zapolnila.
4. V čem sem najboljši? Zakaj jaz in ne kdo drugi?
To je priložnost za vas, da izstopite iz množice. Da se dvignete nad povprečje in sivino in zasijete. Razmislite o storitvah, delu in izkušnjah, ki jih imate, ki lahko pomembno odločajo o vaši uvrstitvi v primerjavi s konkurenco. Kaj vas dela drugačne?
5. Zakaj mi morate prisluhniti?
Podprite svoje argumente s številkami, okrasite svoj govor in ga naredite atraktivnega.
6. Vaja dela mojstra
Vadite svoj govor. Ne učite se ga na pamet, pač pa ga vadite, da boste s svojimi besedami povedali kar se da največ. Vadite svoj nastop s prijatelji ali pred ogledalom. Govorite naglas, saj boste le tako osvojili stavke, vaš glas pa bo bolj naraven. Naj vam tisto, kar ste prej napisali, zleze pod kožo, da boste samozavestno nastopili pred delodajalci.
Primera 30-sekundnega nagovora
»Pozdravljeni, sem Ana Kreativec. Trenutno se doma izpopolnjujem v grafičnem oblikovanju. Bila sem na različnih izmenjavah v tujini, kjer sem delala na razvoju aplikacij in pripravi animacij. Uživala sem pri oblikovanju novih likov za video igre. Mislim, da bi bilo delovno mesto kot nalašč za nekoga, z mojim znanjem in izkušnjami. Rada bi izvedela kaj več o vaših projektih in organizciji.«
»Dober dan, moje ime je Janez Hribar. Pred kratkim sem diplomiral na Fakulteti za biologijo. Iščem delovno mesto, ki bi mi pomagalo razviti in okrepiti moje raziskovalne in analitične sposobnosti. Med študijem na fakulteti sem se aktivno udejstvoval tudi pri lokalnih ekoloških projektih, kjer smo v ekipi testirali vodno kakovost in ukrepe za boljši izkoristek deževnice. Prebral sem, da se vaša organizacija ukvarja z okoljevarstvom. Bi mi lahko povedali kaj več o tem, kako bi lahko nekdo z mojimi izkušnjami sodeloval v vaših projektih?«
To sta le dva popolnoma različna primera. Preizkusite se in poiščite svojo (novo) zaposlitev.
Je vaš življenjepis pripravljen tako, da prepriča? Če niste prepričani v njegovo efektivnost, vam Aleš Kavčič, strokovnjak življenjepisov, kariernih ciljev in osebnostne vizije, lahko pomaga z napotki in nasveti.
NAROČI SVOJ TERMIN
Avtor: Maja Radišek, MojeDelo.com