Kako je pandemija spremenila naš delovnik?
Po pandemiji bo delo le še redko kje potekalo enako kot prej – spremenjena namreč ni samo naša organizacija dela, temveč je drugačno tudi naše razmišljanje. V tem trenutku se morda še niti ne zavedamo ali ne poznamo vseh načinov, zaradi katerih bo delo drugačno, z gotovostjo pa lahko rečemo, da je prav pandemija mnogim delodajalcem in zaposlenim ponudila priložnost, da se ponovno zamislijo nad tem, kako vodijo svoje podjetje in opravljajo svoje delo.
Zdaj je že jasno, da so danes podjetja, ki so na razsajanje covida-19 gledala kot na izziv za modernizacijo načina dela, v prednosti. Delodajalci so ugotovili, da delo od doma pri zaposlenih pozitivno vpliva na delovni proces in vnemo, predvsem pa jim občutno zmanjša stroške prevoza, najema pisarn itn.
Ohranitev samo najboljših delov pisarniške kulture
Hibridni način dela je izredno priljubljen
Določite si zavestno ločnico, kdaj ste v službi in kdaj doma
Pozor: delo od doma se lahko sliši sanjsko, a je lahko hkrati polno pasti, sploh če nimate samodiscipline. Hitro se boste namreč znašli na družbenih omrežjih, pri igranju igric, med prebiranjem nepomembnih novic, pred odprtim hladilnikom itn. Specialistka za človeške vire in organizacijo menedžmenta ter doktorska kandidatka Fakultete za šport Univerze v Ljubljani Zinka Kosec zato svetuje, da si v primeru dela od doma ustvarite in določite zavestno ločnico med tem, kdaj ste »v službi« in »kdaj doma«, torej med zasebnim in poslovnim:
»Uredite si prostor, ki ga povezujete z delom – to sta lahko miza in računalnik. To dvoje naj bo delo, vse ostalo pa naj bo dom. Lahko si določite tudi uro oziroma koliko časa boste namenili delu – to pogosto pomaga, kadar so doma tudi drugi člani družine. Slednji vas tako ne bodo nagovarjali ves čas, vi pa se boste lahko v tem času posvetili zahtevnejšim nalogam. Prosite sodelavce, da vas izven delovnega časa ne kličejo oziroma pričakujejo odgovora na elektronsko pošto.«
Da bi vam bilo kar najbolj prijetno, si delovno okolje individualno prilagodite – od temperature, ki vam ustreza, do pisarniške opreme in okraskov, ki so vam všeč. Če je le mogoče, si skušajte urediti manjši kabinet ali pisarno in ne delajte v kuhinji ali dnevni sobi.
Preobrat v razmišljanju pri iskalcih zaposlitve
Pospešen razvoj svetovnega spleta in digitalnih tehnologij spreminja tradicionalne načine dela. Številna podjetja po svetu že več let prakticirajo delo na daljavo (angl. virtual mobility, op. a.), ki postaja vse bolj priljubljeno tudi pri iskalcih zaposlitve. Raziskava Global Talent Survey je razkrila, da je 57 odstotkov ljudi pripravljenih delati na daljavo za podjetje v tujini. V Sloveniji je ta delež še nekoliko višji od globalnega povprečja in znaša 66 odstotkov.
Pandemija nekatere prisilila k drugačnemu načinu pristopa do dela
Če so včasih delodajalci zatrjevali, da dela od doma oziroma na daljavo ni mogoče organizirati (ali pa se jim je kaj takšnega zdelo nepotrebno), se je v času pandemije izkazalo ravno obratno. Sodobni računalniški programi, povezave in način komunikacije so postali med pandemijo rešilna bilka za ohranitev in nadaljevanje posla. Pravzaprav nas je prav pandemija motivirala (nekatere dejansko prisilila) k uporabi sodobne IT-opreme, uvedbi nekaterih novih dobrih poslovnih praks in drugačnemu načinu pristopa do dela kot doslej.»Virtual-first« je nov način organizacije dela
Preberite tudi:
1. Trendi zaposlovanja v letu 20213. Zaradi koronavirusa si vse manj Slovencev želi delati v tujini
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.