Kako lahko poskrbite za zdravje in dobro počutje svojih zaposlenih?

4.12.2024


Sodeč po raziskavi Decoding Global Talent 2 postaja skrb delodajalcev za zdravje in dobro počutje zaposlenih vse pomembnejši dejavnik pri izbiri službe, še posebej med mlajšimi generacijami. Milenijci in generacija Z imajo pogosto visoka pričakovanja glede tega, kako naj bi delodajalec skrbel za njihovo zdravje in dobro počutje.

Pri iskanju dela je na njihovi lestvici prioritet zelo pomembno ravnovesje med delom in zasebnim življenjem – zanje so ključni fleksibilni delovni čas, možnost dela na daljavo in dovolj prostega časa za osebno življenje. Poleg tega iščejo službe, ki jim omogočajo osebni razvoj in občutek, da prispevajo k nečemu večjemu.

Če ste delodajalec, je v vašem interesu, da podpirate dobro počutje svojih zaposlenih, saj ti na delovnem mestu načeloma preživijo tretjino svojega dneva. Za mnoge to pomeni dolge ure sedenja za pisalnimi mizami, medtem ko strmijo v računalniške monitorje. Če dodamo še visoko raven stresa, je jasno, da ima to lahko na dolgi rok negativen vpliv na vašo ekipo. Da bi svojim zaposlenim lahko omogočili kar najboljše delovne pogoje, je spodaj nekaj nasvetov, kako poskrbeti za ohranjanje njihovega dobrega počutja ter telesnega in duševnega zdravja. 

#Spodbujajte telesno aktivnost

Spodbudite svoje zaposlene k telesni dejavnosti. Mnoga podjetja omogočajo svojim zaposlenim članarino oziroma brezplačne obiske fitnes centrov, kjer lahko zaposleni izbirajo med različnimi vadbami in možnostmi; nekateri najamejo telovadnico in imajo rekreacijske lige (košarka, odbojka, mali nogomet), tretji se odločijo za tek. In čeprav se brezplačni obisk fitnesa na eni strani zdi super ugodnost, pa je na drugi strani eden največjih izzivov zaposlenih najti čas za telesno dejavnost. Glede na to, da fizična aktivnost poveča produktivnost in zmanjša pogostost bolniških odsotnosti, lahko kot delodajalec to še dodatno spodbudite tako, da poskusite s sestanki, med katerimi stojite ali hodite, namesto da bi sedeli v sobi. Spodbudite svoje zaposlene h gibanju – podaljšajte jim čas za malico ali kosilo za dodatnih 15 minut, da imajo po obedu čas še za kratek sprehod.

#Spodbujajte zdrav način prehranjevanja

Naravni spremljevalec redne vadbe je dobra prehrana. Verjeli ali ne, delovna vnema je povezana z zdravim načinom prehranjevanja. To izhaja predvsem iz dejstva, da sadje in zelenjava vsebujeta hranila, ki pomagajo našemu telesu proizvajati več dopamina. Ta nevrotransmiter dobrega počutja je ključnega pomena za našo sposobnost doživljanja radovednosti, motivacije in zavzetosti. Če želite spodbuditi zdrav način prehranjevanja v svojem podjetju, lahko poskusite z naslednjimi idejami. V kuhinji ali čajni sobi lahko namesto tipičnih prigrizkov, kot so sladkarije ali čips, ponudite zdrave alternative, kot so ploščice iz granole in sadje. V oblaku odprite virtualno knjigo receptov, v katero lahko zaposleni delijo svoje zdrave recepte. Spodbujajte svoje zaposlene, naj se udeležujejo virtualnih kuharskih tečajev in spletnih seminarjev, na katerih se lahko naučijo strategij za zdravo prehranjevanje. Prihaja pa tudi čas obdarovanja – zaposlenim lahko podarite darilne kartice za zdrave restavracije in trgovine z živili.

#Zagotovite svojim zaposlenim kakovostno opremo za delo

Za začetek v pisarni poskrbite za udobne in ergonomske stole. Če vaši zaposleni večino dneva presedijo, potem je skrb za dobro telesno držo izjemno pomembna. Dolgotrajno sedenje namreč povzroča pritisk na vrat, hrbtenico in ramena, zato je pomembno, da imajo delavci kakovostne ergonomske stole in druge tovrstne pripomočke in/ali opore. Stoli, ki nudijo dobro oporo za hrbet, vrat in spodnji del telesa zaposlenih, morajo biti prilagojeni tako, da lahko zaposleni svoje noge položijo plosko na tla. Prav tako je treba poskrbeti tudi za zdravje oči, sploh če zaposleni večino dneva preždijo za zasloni računalnikov, tabličnih računalnikov ali pametnih telefonov. Gledanje v zaslon povzroča utrujenost oči, kar hitro privede do glavobola, izsušenih oči in (pre)občutljivosti na svetlobo. Opozarjajte svoje zaposlene, naj se vsakih 20 minut za 20 sekund zazrejo v nek predmet, ki je od njih oddaljen vsaj 20 metrov, da bi zmanjšali obremenitev svojih oči in jih nekoliko spočili. V delovnih okoljih, kjer zaposleni opravljajo in sprejemajo klice, poskrbite za kakovostne slušalke, ki bodo zmanjšale obremenitve ušes. 

#Zaposlenim omogočite odmore in priložnosti za druženje

Če svojim zaposlenim pri delu omogočate redne odmore, jim s tem pomagate, da se ponovno osredotočijo in napolnijo z energijo, kar prispeva k večji produktivnosti. To lahko dodatno spodbudite z organizacijo zabavnih skupinskih dejavnosti, pri katerih se lahko ekipa druži (to je lahko pijača po koncu službe, karaoke, obisk koncerta, team building, skupinski tek ...). Med druženjem se bodo zaposleni med seboj še bolj zbližali, kar prispeva k večjemu občutku pripadnosti in nenazadnje pozitivno vpliva na produktivnost ekipe. 

Ko je šef osredotočen na zdravje, srečo in dobro počutje svojih zaposlenih, mu to lahko prinese številne koristi, sploh če govorimo o njihovi produktivnosti, zadovoljstvu na delovnem mestu ter vsesplošnem dobrem počutju. Ko delodajalec ustvari skrbno in pozitivno delovno okolje, ki podpira telesno, duševno in čustveno zdravje njegovih zaposlenih, pokaže, da mu je mar. To pa je razlog, da se bodo mlajše generacije iskalcev zaposlitve raje odločale za delo pri takšnem podjetju, kot pa pri zaposlovalcu, ki za tovrstne potrebe milenijcev in generacije Z nima posluha.




Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com

Preberite tudi:

1. 
2. Prebrodite generacijske razlike na delovnem mestu
3. Poskrbite za svoje duševno zdravje na delovnem mestu

Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!

Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.


Izberi področje dela