Kako se izogniti popočitniškemu "bluesu" ob vrnitvi na delo?

20.8.2024


Se vam je že kdaj pripetilo, da ste se pred povratkom na delo po dopustu počutili nekoliko tesnobno, prevevale so vas skrbi in neprijetne misli ali ste imeli težave s spanjem in glavoboli? Verjeli ali ne, vsi ti simptomi so zelo pogosti. Nekateri temu stanju pravijo anksioznost ali stres ob vrnitvi na delo, drugi popočitniški blues oz. celo popočitniška depresija. Nekaj povsem normalnega je, da se po dopustu počutite nekoliko otožne in se ne želite vrniti na delo. Gre samo za začasno stanje, ki bo izzvenelo samo od sebe v tednu ali dveh. Ampak zakaj se ne bi skušali podopustniškemu stresu izogniti v celoti? Spodaj smo opisali nekaj najpogostejših napak, ki jih počnemo in nam onemogočajo nestresen povratek na delo.

Odhod v naglici

Ste se tako veselili dopustnikovanja, da ste enostavno zaprli svoj prenosni računalnik, ne da bi načrtovali vrnitev? No, to je že eden od razlogov, zakaj slednja morda ne bo potekala gladko. Prvi dan nazaj na delu bo od vas zahteval, da se lotite novih nalog, se spomnite, kje natanko ste končali, in poskusite zaključiti, kar ste pustili nedokončano. Če je možno, načrtujte svojo vrnitev vnaprej. Preden se odpravite na počitnice, izdelajte načrt. Tako boste morali svojim zaostankom le dodati nove naloge. Prihranili boste čas, na delo pa se boste vrnili z manj stresa.

Pregrob prihod

Ko se odpravimo na dopust, si ga vsi želimo kar najbolje izkoristiti do zadnje dragocene minute. Nekateri zato svoj prihod z dopusta odlagajo do zadnjega trenutka. Če se vračate s potovanja v tujini in ste na letališču pristali dobrih 12 ur pred začetkom dela, potem znate občutiti posledice – svojemu umu in telesu bi namreč morali dati nekaj časa, da si opomoreta. Poskusite načrtovati svoje počitnice tako, da boste imeli vsaj en dan časa za počitek, preden se vrnete na delovno mesto – dovolj, da se sprostite, se spomnite imen svojih sodelavcev, razpakirate in se s svežo glavo vrnete v svojo sanjsko službo. Še en manjši trik, ki vam bo pomagal lažje preživeti prvi teden po dopustu; namesto, da se vrnete v ponedeljek, se vrnite šele v torek ali sredo, saj bo tako delovni teden takoj krajši.

 
Poglobite si znanje o vašem načinu dela s psihometričnim testiranjem!

(Ne) pozabite, kdo ste

Povsem mogoče je, da vas je dopust spremenil na več načinov, kot ste pričakovali. Ob povratku na delovno mesto vas sodelavci morda tako sploh ne bodo prepoznali. Toda preveliki ekstremi še nikoli niso prinesli nič dobrega, zato se skušajte držati (zlate) sredine: ne zanemarite vsega, česar ste se med počitnicami naučili in doživeli, a hkrati ne pozabite tudi, kdo ste in kakšno je vaše življenje doma.

Bo že

Spadate morda med tiste nekoliko bolj flegmatične ljudi, ki se prebiranja svojih elektronskih sporočil lotevajo kar po vrsti, kot so prispela, ali morda celo brez določenega vrstnega reda, saj »bo nekako že šlo«? Narobe! Če začnete delati takoj, ne da bi pravzaprav sploh razumeli vse, kaj morate narediti, tvegate izgubo časa, predvsem pa ne boste prišli do najpomembnejših nalog. Raje si vzemite nekaj časa, da ocenite naloge, ki so se nakopičile med vašo odsotnostjo in jih razporedite po prednosti. Opravila razdelite v več kategorij: pomembne in nujne, pomembne in manj nujne, nekoliko pomembne in nujne ter nekoliko pomembne in manj nujne. Začnite s pomembnimi in nujnimi zadolžitvami, nato pa se počasi prebijte še čez vse ostale.

Načrtujte svoj naslednji dopust

Nič vas ne bo bolj motiviralo za delo kot sanjarjenje o naslednjem dopustu. Med odmorom si privoščite skodelico najljubšega napitka in misli preusmerite na svojo naslednjo počitniško avanturo. Kam vas vleče in kako priti do tja? Nič ne zmanjša stresa tako dobro kot načrtovanje naslednjega dopusta.

Preden se naslednjič odpravite na oddih, si skušajte že vnaprej olajšati stvari. Pred odhodom se dogovorite, kdo vas bo nadomeščal med vašo odsotnostjo, in njihove kontaktne podatke vključite v elektronsko sporočilo o vaši odsotnosti. Postavite tudi jasna pričakovanja glede tega, v katerih primerih (če sploh) vas lahko med dopustom kontaktirajo. Vnaprej načrtujte svoj prihod nazaj, da se boste lažje vključili v delo, ko pa ste že enkrat nazaj na delovnem mestu, pa v prvi vrsti ne pretiravajte. Če presodite, da je raven stresa prvi dan po zaključku počitnic kljub vsemu še vedno previsoka, potem je morda pravi trenutek, da si vzamete nekaj minut, da poklepetate z najljubšo sodelavko oz. sodelavcem ali pa si vzamete nekaj minut za sproščanje in meditirate.

Vrnitev na delo po počitnicah, zlasti dolgih ali intenzivnih, je lahko stresna. Zato si vzemite čas in upoštevajte naslednja priporočila: 
  • Še preden se odpravite na dopust, ustvarite seznam nalog, ki se jih boste lotili po vrnitvi. 
  • Vrnite se nekoliko prej in si vzemite še nekaj dni zase za sprostitev doma. 
  • Še naprej naj vas navdušujejo stvari, ki ste jih odkrili med počitnicami, vendar ne pozabite, kakšno je bilo vaše življenje doma in kdo ste v službi. 
  • Izdelajte seznam prednostnih nalog in se najprej lotite nujnih in pomembnih. 
  • Prvih nekaj dni po dopustu imejte v mislih, da vseh delovnih zagat verjetno ne boste mogli razrešiti takoj po povratku. 
  • Načrtujte odmore med delovnikom in po službi počnite nekaj, v čemer uživate (hobiji). 
  • Poiščite metode in načine, ki vam najbolj ustrezajo, ter se jih držite!



Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com

Preberite tudi:

1. 
Kako izkoristiti tudi poletje za poklicni razvoj?
2. Čustvena inteligenca na delovnem mestu in kako jo izboljšati
3. Kako ravnotežje med poslovnim in zasebnim življenjem oblikuje sodobno družbo

Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!

Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.


Izberi področje dela