Ne hitite brezglavo
Pogosta začetniška napaka po vrnitvi z dopusta je, da skušate naenkrat razrešiti in urediti vse, kar se je v tem času nakopičilo. Hitro se pojavi občutek preobremenjenosti, ki je posledica tega, da ne veste, kje začeti. Če se najdete v zgornjem opisu, je čas, da letos zadeve zastavite nekoliko drugače. Ko se vrnete s počitnikovanja, si vzemite nekaj časa tudi zase. Ne zanemarite skrbi zase, pa naj gre za vašo jutranjo telovadbo ali skodelico najljubšega čaja. Imejte v mislih, da potrebujete nekaj časa za dekompresijo po prihodu domov, zato ga načrtujte tako, da vam ostane najmanj polovico dneva samo zase, ko ne počnete nič drugega, kot se sproščate in se počasi navajate nazaj na običajno (dnevno oz. delovno) rutino. Ohranjajte zdravo ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem. Ne glede na to, kako radi imate svoje delo, se je s sproščujočega oddiha vedno težko vrniti v službo, še večji izziv pa je vrnitev na delo, ko svoje zaposlitve dejansko ne marate.
Ustvarite seznam prednostnih nalog
Po vrnitvi v pisarno ne skušajte brezglavo odgovarjati na nakopičena (elektronska) sporočila – ignorirajte potrebo, da bi se lotili razreševanja vseh delovnih zadolžitev, ki vas čakajo, naenkrat, ker je to preprosto neobvladljivo in boste hitro postali preobremenjeni z delom. Če ste bili z dela odsotni dva ali tri tedne, vsega pač ne morete nadoknaditi v enem dnevu. Namesto tega si raje določite seznam prednostnih nalog in si zastavite realne oziroma dosegljive cilje, sicer se boste že prvi dan po dopustu vrnili domov z občutkom, da potrebujete nov dopust! Na seznam nalog, ki jih želite nasloviti ob svojem prvem dnevu po povratku, nujno dopišite tudi, koliko časa ste pripravljeni porabiti za vsako izmed njih.
Prvi dan nazaj naj bo brez sestankov
Da bi lahko vse zgoraj opisano zares izpeljali, lahko uporabite še en prijem, ki vam bo pri tem pomagal – brez sestankov prvi dan po vrnitvi z dopusta. Vsaj jutro imejte rezervirano zase, ker vam bo to omogočilo, da ocenite, kaj je nujno (in svoj čas nato raje posvetite temu), saj bo vaš seznam delovnih nalog že tako ali tako dolg in dodatnih zadolžitev res ne potrebujete. Ta čas na vašem urniku naj bo namenjen sestanku z vami samimi. Ne skrbite, na prvem naslednjem sestanku vas bodo sodelavci seznanili s tekočimi zadevami, statusom projektov in vsemi ostalimi stvarmi, ki so se zgodile med vašo odsotnostjo.
Prestavite klepet s sodelavci na kasneje
Če ste med tistimi srečneži, ki imajo dober kolektiv in tesne odnose s svojimi sodelavci, bodo ti verjetno komaj čakali, da malo poklepetajo z vami po vašem prihodu z dopusta. Z navdušenjem bodo prisluhnili vašim dopustniškim prigodam, vi pa jih boste z veseljem delili z njimi, kar je čudovito – dokler ne boste ugotovili, da ste na ta račun izgubili več ur. Ko se vam obeta nekaj takšnega na hodniku, lahko poskusite z naslednjimi stavki: »Hej! Komaj čakam, da poklepetava, ampak se moram najprej prebiti skozi nekaj e-pošte. Kdaj imaš ta teden kaj časa, da se ujameva?« Večina sodelavcev bo razumela, da morate nadoknaditi zamujeno, zato jim ne bo težko rezervirati nekaj časa za vas in kasnejše druženje ter poročanje o počitniških avanturah. Na tej točki še prijazno opozorilo – zagotovite, da se s to osebo nato dejansko kasneje tudi zares srečate, naj ne ostane samo pri praznih obljubah. Namesto da bi se stoodstotno zakopali v naloge, si vseeno vzemite nekaj časa za povezovanje. Tako ustvarite nekaj mentalne distance od dela in manevrskega prostora za svoje delovne zadolžitve.
Začnite z najtežjo nalogo
Če se želite po hitrem postopku otresti občutka tesnobe, ki vas preveva ob misli na najbolj zastrašujočo nalogo s seznama, potem začnite prav z njo. Če opravite nalogo, ki vam povzroča največ stresa, se boste lahko bolje osredotočili na preostale delovne zadolžitve, ki vas še čakajo. Ko boste s seznama odstranili to veliko na(d)logo, vas bo to navdalo z več samozavesti. Potem vam ne bo več težko nadaljevati, saj se lahko preostalih opravil s seznama lotite na enak način; delajte od najbolj zastrašujoče naloge do tiste, ki vam povzroča najmanj preglavic. Ugotovili boste, da bo z uporabo te strategije vaš delovnik postajal vedno lažji.
Da bi bil povratek z dopusta čim bolj nestresen, pa je tukaj ideja za naslednje leto – pripravite se na vrnitev na delo po dopustu, še preden odidete. Dokončajte čim več nalog, odgovorite na čim več e-poštnih sporočil in skušajte zaključiti, kar lahko, preden se odpravite na dopust. Obvestite in opomnite svoje sodelavce, stranke in partnerje, da odhajate na dopust, in nastavite samodejni odgovor o vaši odsotnosti za svojo e-pošto. Ustvarite seznam projektov, ki so v teku, in prednostnih nalog, ki se jim morate posvetiti, ko se vrnete. Če boste porabili nekaj časa za priprave, se vam bo nekoliko lažje vrniti na delo. V vsakem primeru pa ohranite mirno kri in se ne zaganjajte preveč, saj bo treba do naslednjega oddiha verjetno še veliko (od)delati.
Preden pa se naslednjič odpravite na dopust, opravite še
test angleškega jezika, da boste pripravljeni na vse situacije.
Nasvet je za vas napisala:
ekipa MojeDelo.com
Preberite tudi:
1.
Želite zmanjšati stres in izboljšati storilnost? Udejanjajte čuječnost na delovnem mestu!