Kakšno vlogo igrajo sodelavci na naši karierni poti?
Ljudje smo družabna bitja, zato so odnosi, ki jih gradimo v službi ali zunaj nje, ključnega pomena – ekipa na delovnem mestu ima namreč močan vpliv na kvaliteto našega žvljenja. Zato nas bo prijazno in sodelovalno vzdušje na delovnem mestu zagotovo motiviralo k delu z več energije, navdušenja in ustvarjalnosti.
Povsem razumljivo je, da ne moremo biti prijatelji z vsemi in velja, da si sodelavcev v veliki večini primerov pač ne moremo izbrati sami. Pomembno pa je, da se do svojih sodelavcev vedno vedemo na spoštljiv način, tudi v primerih, ko se morda iz osebnega ali iz kateregakoli drugega razloga ne razumemo z njimi.
Kultura spoštovanja in dostojanstva na delovnem mestu zagotavlja zdravo delovno okolje in k temu lahko prispevamo tudi sami – s konkretnimi primeri v nadaljevanju razkrivamo, kako smo lahko zaslužni za pozitivne odnose s sodelavci in predvsem, kako lahko z njihovo pomočjo zasledujemo svoje cilje. Več o zastavljanju kariernih ciljev si lahko preberete na tej povezavi.
- Odnosi med sodelavci lahko povečajo uspeh naših delovnih nalog.
Sodelavci so s strani nadrejenih deležni podobnih zahtev glede uspešnosti kot ste sami, zato sodelovanje predstavlja boljšo priložnost za uspešno opravljeno nalogo. Konstruktivna komunikacija s sodelavci zmanjšuje nesporazume in povečuje delovno učinkovitost, ustvarja zdrave delovne odnose in manj stresno delovno okolje.
Kako? Do sogovornika smo spoštljivi, naša komunikacija pa je jasna in mirna. Sogovornika aktivno poslušamo, hkrati pa tudi izrazimo svoje mnenje in ideje. Znamo sprejeti kritiko, postaviti meje in prevzeti odgovornost.
STE VEDELI? Številne študije zagovarjajo dejstvo, da delo s sodelavcem, s katerim se najbolj razumete in mu tudi najbolj zaupate, ne le povečuje zadovoljstvo pri samem delu, temveč tudi izboljša produktivnost in uspešnost naših nalog. Tako kot v zasebnem življenju potrebujemo najboljšega prijatelja, je podobno tudi na delovnem mestu – napredovanje bo zagotovo lažje ob podpori prijatelja, ki vam bo stal ob strani, pomagal pri delu in vas spodbujal k boljšim delovnim navadam.
- Odnosi s sodelavci gradijo zaupanje.
HR specialisti MojeDelo.com svetujejo: Oseba, s katero je nedvomno dobro vzpostaviti zaupanja vreden odnos, je kadrovik oziroma kadrovica podjetja, v katerem trenutno opravljate svoje delo. Običajno imajo zaposleni v kadrovski službi najboljši pregled nad dogajanjem v podjetju, presenetljivo pa je, da mnogi zaposleni niti nimajo stikov z omenjenim oddelkom.
- Odnosi s sodelavci nam ponujajo možnost za spoznavanje novih in drugačnih idej.
HR specialisti MojeDelo.com svetujejo: Vsak posameznik ima določen nabor spretnosti. Z delom na projektu z drugimi ekipami ste izpostavljeni njihovim temeljnim kompetencam in znanjem. Sčasoma se lahko manjkajočih veščin naučite od njih – tako pridobite novo moč, ki vam lahko pomaga pri naslednjem koraku v vaši karieri.
- Odnosi s sodelavci razvijajo dobro timsko delo.
HR specialisti MojeDelo.com svetujejo: Pri delu s sodelavci nekdo neizogibno prevzame vodilno vlogo. Izstopite iz svojega območa udobja in postanite proaktivni – izkoristite priložnost in preizkusite svoje vodstvene sposobnosti, še posebej, če niste rojeni vodja. Pripravljenost za prevzem kontrole nad določenim projektom ali situacijo lahko vaš življenjepis le še dodatno nadgradi. Več o izbiri primerne oblike življenjepisa si lahko preberete v zapisu Primeri uspešnega življenjepisa: Katero obliko izbrati?
- Odnosi s sodelavci lahko pomagajo izboljšati mrežo poznanstev.
Preberite tudi:
1. Razvijte medsebojne odnose na delovnem mestuBodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.