Preko samospoznavanja do želene službe

21.7.2016


Ugotoviti, kaj je tisto, kar dejansko iščete pri delu, ni vedno preprosto. Če želite dobiti službo, v kateri boste uživali, morate predhodno ugotoviti, katero delo bi dejansko opravljali z veseljem.

Ugotoviti, kaj je tisto, kar dejansko iščete pri delu, ni vedno preprosto. Če želite dobiti službo, v kateri boste uživali, morate predhodno ugotoviti, katero delo bi dejansko opravljali z veseljem.




Da se ne bi odločili za delo, ki bi vas pahnilo v nezadovoljstvo, najprej pri sebi razčistite, kdo sploh ste. S pomočjo naslednjih petih korakov lahko izveste več o sebi:

1. Postanite strokovnjak glede sebe

Veste, kaj so vaši resnični interesi in kako najbolje delujete v različnih okoliščinah in krajih? Odgovorite si na sledeča vprašanja:

Katere so vaše najpomembnejše vrednote in kaj vas zanima?
Pri kakšnem delu ste se v preteklosti najbolje izkazali?
Katere so vaše osrednje lastnosti, sposobnosti, veščine in znanja?
Kakšen je vaš značaj?
Ali vam je bolj všeč delo z ljudmi, s predmeti ali podatki?
Kaj imate radi in česa nimate radi pri delu?
Katere stvari najbolj cenite pri podjetjih in katerih ne?
Kako si predstavljate vašo komunikacijo z nadrejenim in s sodelavci?
Kaj ste do sedaj dosegli v vaši karieri in kakšne so vaše nadaljnje ambicije?
Po kakšnem urniku bi radi delali in kako bi to vplivalo na vaše zasebno življenje?

2. Naredite seznam vaših veščin

Veščina je vsako znanje, ki daje določen rezultat oz. učinek. Vsak posameznik ima od 500 do 800 veščin. Živimo v različnih okoliščinah in smo med seboj različni, zato smo edinstveni v veščinah, ki jih imamo.

Razmislite o veščinah, ki ste jih pridobili preko svojih izkušenj in med šolanjem. Narišite si tabelo, v kateri oblikujte selektivni seznam veščin po naslednjih področjih:

- telesne spretnosti,
- matematika/znanost,
- umetnost,
- računalnik,
- komunikacija,
- osebno in timsko upravljanje.

Povprečna oseba bo z malo razmišljanja zlahka napisala vsaj 50 veščin.

3. Spoznajte vaše kreposti in slabosti

Naredite seznam vaših slabosti in vseh ovir, ki vam onemogočajo delati po najboljših močeh. Pri iskanju dela, pri katerem želite biti uspešni, je zavedanje o tem, česa ne morete dobro opravljati, vsaj tako pomembno kot vedenje, kaj znate dobro delati. Objektivno ocenite vaše slabosti in odkrijte, kako se jih da odpraviti ali zmanjšati.

4. Razmislite o delu, ki bi vam ustrezalo, in preverite vaše kvalifikacije

Ko imate bolj jasen občutek o identiteti, razmislite o delu, pri katerem bi se dobro počutili. Preglejte vaše kvalifikacije in ugotovite, ali se ujemajo s splošno zahtevanimi (ali priporočenimi) kvalifikacijami dela, ki ga želite opravljati.

Med kvalifikacije uvrščamo:

- izobrazbo: vaše formalno izobraževanje, profesionalno usposabljanje in izobraževanje na posebnih področjih;
- izkušnje: vaše plačano delo in izkušnje s prostovoljnim delom;
- veščine: stvari, ki jih dobro delate in imajo učinek;
- znanje: obseg idej in dejstev, ki jih poznate glede nekega predmeta;
- zanimanja: hobiji in druge dejavnosti, ki vam dajejo zadovoljstvo.

5. Najdite si mentorja

Mentor je oseba, ki vam lahko daje navodila, podporo in vas motivira, da izveste več o sebi in delu, ki ga želite opravljati. Skušajte najti za mentorja osebo, ki že več let uspešno dela na področju, ki vas zanima. Če boste z njim uspeli vzpostaviti dober prijateljski odnos, vam bo lahko iz prve roke povedal marsikaj o dejanski naravi samega dela in na podlagi tega se boste lažje odločili, ali je delo resnično primerno za vas.


Žal ima veliko ljudi omejene možnosti glede izbire službe ali pa se lotijo napačnega poklica. Zaradi tega pri delu ne uživajo, delajo zgolj zaradi plače. Plača je pomemben dejavnik pri izbiri zaposlitve, a če bo to tudi edini kriterij, boste s težavo dosegali rezultate tistega, ki bo enako delo opravljal z veseljem.


Kako pripraviti dokumente in kratko predstavitev o sebi ter veliko drugih nasvetov in praktičnih primerov odkrijte v zaposlitvenem priročniku Kako uspešno iskati zaposlitev.


PREBERI SI


Avtor: Ekipa MojeDelo.com


Izberi področje dela