V preteklem letu smo že govorili o zastavljanju kariernih ciljev, vendar se nam zdi pomembno, da ponovimo nekatere najboljše prakse za določanje in doseganje ciljev – sestavite karierni načrt in naj bo letos drugače.
Pri oblikovanju lastnega kariernega načrta je zelo pomembno, da si vzamete čas za razmislek o svojem trenutnem položaju ter poti, po kateri želite priti do svojega kariernega cilja. Razmislite o svojih vrednotah, željah in kompetencah. Samorefleksija vas bo vodila k prepoznavanju tega, kakšne kariere si želite.
Priprava kariernega načrta je torej način, kako svoje sanje in želje spremeniti v praktične in uresničljive naloge.
Ključ do uspešnega kariernega načrta pa je postavitev kariernih ciljev.
Zastavite si ambiciozen in dolgoročen cilj
Iskalci zaposlitve ali novih kariernih priložnosti si morate zastaviti ambiciozen cilj. Ta vas bo navdihoval, motiviral in osmislil vaše vsakdanje trdo delo. Opredelite svojo sanjsko službo.
Iščite tiste stvari, ki vam ne dajejo zgolj občutka, da delate nekaj zato, ker morate, ampak stvari, ob katerih uživate in vam prinašajo osebno zadovoljstvo. Vprašajte se, na koga želite imeti vpliv, in analizirajte službo, ki jo trenutno imate.
Ta faza vključuje prepoznavanje lastnih interesov ter oceno osebnih prednosti in slabosti s pomočjo analize SWOT.
Opredelite manjše, kratkoročne in lažje dosegljive cilje
Ko določite svoj dolgoročni cilj, lahko začnete preučevati korake, ki jih boste morali izvesti, da ga dosežete. Ti manjši cilji bodo tisti, ki vas bodo gnali k doseganju večjega cilja.
Svoje kratkoročne cilje si postavite po načelu metode S.M.A.R.T.. S tem boste povečali verjetnost uspeha. Če je le možno, jih delite s svojimi bližjimi, saj to ustvarja občutek večje odgovornosti.
Če si dolgoročno želite zaposlitve, svoje kratkoročne cilje zastavite tako, da ne bodo odvisni od drugih. Ker sta znanje in mreženje ključnega pomena za uspešno iskanje zaposlitve, si boste morda želeli zastaviti cilj, da vsak teden nekaj časa preživite na spletnih tečajih ali razširite svojo profesionalno mrežo. Tako bo kratkoročni cilj pod vašim nadzorom.
Vprašajte se:
- Kaj je moj cilj? Kaj konkretno si želim?
- Na kakšen način bom vedel, ali je zastavljeni cilj dosežen?
- Ali so zastavljeni cilji dosegljivi?
- Ali je cilj realen in mi obenem predstavlja izziv?
- Kdaj bom dosegel zastavljeni cilj?
Razvijte akcijski načrt za doseganje svojih kratkoročnih ciljev
Cilje prilagodite svojemu življenjskemu slogu
Eden od razlogov, zakaj ljudje pogosto ne dosežejo svojih ciljev, je ta, da poskušajo preglasiti svoje zakoreninjene navade.
Na primer, če ste bolj nočna ptica, vam bo izjemno težko se lotiti izobraževanj in spletnih tečajev v zgodnjih jutranjih urah. Namesto tega si izberite tiste, ki so na programu bolj proti koncu dneva. Nekaterim se zdi potrebno voditi dnevnik o svojih ciljih, drugi pa imajo raje bolj neformalen sistem.
Ne glede na to, kako raje delate na svojih ciljih, je njihovo prilagajanje vašemu osebnemu slogu in ritmu eden od načinov, ki vam olajša njihovo doseganje.
Vzemite si čas za preverjanje svojih dolgoročnih in kratkoročnih ciljev. Vaše potrebe in želje se bodi skozi čas spremenile. Na tej poti boste namreč izvedeli tudi veliko o sebi. Ko se to zgodi, ostanite prijazni do sebe, saj so včasih te spremembe zunaj vašega nadzora – česar smo se naučili v preteklem letu.
Nasvet sta za vas napisala: Monika Burjek HR specialistka MojeDelo.com in Aleš Kavčič, HR specialist MojeDelo.com
Preberite tudi:
1.
Karierni načrt v 5 korakih