Marketing je tekmovanje v pozornosti – pridobite jo na razgovoru
Pridobili ste primerno izobrazbo in se poučili o vsem, kar od vas zahteva svet marketinga, za vami je ogromno delovnih izkušenj na področjih komuniciranja s strankami in operiranja z različnimi ponudbami. Kljub temu lahko v trenutku, ko se morate prodati sami za določeno delovno mesto, pride do težave. V nadaljevanju smo vam pripravili nekaj nasvetov, kako se kvalitetno in efektivno pripraviti na razgovor v marketingu, da bo sanjska služba končno vaša.
1. Vrnimo se k osnovam. Pomislite na svoje sposobnosti.
Najpomembneje je, da razumete, se zavedate in cenite svoja specifična znanja, ki jih imate kot delavec v marketingu. Ravno to so ključne lastnosti, ki jih zahteva novo delovno mesto, na katerega se prijavljate. Specifične sposobnosti so:
Ključno je, da razmislite, kako boste te vrline predstavili sogovorniku na zaposlitvenem razgovoru. Pokažite svojo delovno etiko, pozitiven odnos do dela, komunikacijske sposobnosti in samozavest, ki ste jih pridobili tekom izkušenj. Ko vas vprašajo, kaj lahko doprinesite podjetju, jim, zdaj, ko veste, kaj se išče, odgovor ponudite na pladnju.
2. Vadite odgovore na najpogostejša vprašanja na razgovoru, dokler ne boste prepričani, da imate dovolj samozavesti pri odgovarjanju.
V spodnjih vrsticah se nahajajo najpogostejša vprašanja, ki se pojavljajo na zaposlitvenih razgovorih, zato se prepričajte, da ste jih predelali in znate na samozavesten način podati prave odgovore. Pri vaji poskusite nanje vedno odgovoriti na drugačen način, bodisi zamenjate vrstni red stavkov, spremenite besede itd., saj si ne želite izgledati preveč »naučeno«. Vprašanja, ki so največkrat postavljena na razgovorih:
3. Pričakujte pričakovano in se pripravljajte, pripravljajte, pripravljajte,…
S tem, ko pridete na razgovor pripravljeni, ste opravili že ¾ dela in po tem, ko ste samozavestno odgovorili na zgornja vprašanja, vas čakajo še tista bolj specifična in bolj zanimiva, ki jih delodajalci velikokrat postavljajo. Takšna vprašanja se delijo na več kategorij:
4. Spoznajte podjetje in sogovornike še preden pridete na razgovor.
Zlato pravilo, ki ga ceni vsaka priprava na razgovor, je, da dodobra spoznate podjetje, v katerega se prijavljate. Pozanimajte se o zgodovini podjetja, njegovi strukturi, ciljni skupini, predvsem pa pridobite informacijo o tem, kdo bo intervju vodil.
Hkrati pomislite, zakaj menite, da je delodajalec poklical na razgovor ravno vas – ne pozabite pripraviti prepričljiv odgovor na to, kaj lahko prinesete podjetju.
5. Naj vas ne bo strah pogovora.
Najboljši intervjuji so tisti manj formalni in bolj komunikativni. Upoštevajte nekaj nasvetov, kako obrnete dogodek v vaš prid: