Najbolj iskane mehke veščine in kako jih predstaviti
Delodajalci pri iskanju novih zaposlenih dajejo vedno večji poudarek pomenu mehkih veščin.
Pri posameznikih torej iščejo sposobnosti in lastnosti ter vedenja, ki se nanašajo na komunikacijo, medosebne odnose, vodstvene sposobnosti, prilagodljivost in druge netehnične vidike. Ti namreč vplivajo na način, kako se zaposlena oseba vključuje v delovno okolje, sodeluje s kolegi, rešuje težave, vodi in deluje v skupinah ter se prilagaja spremembam. Seveda se lahko iskane mehke veščine razlikujejo glede na specifične zahteve delovnega mesta in panoge.
Medtem ko mehke veščine predstavljajo splošne sposobnosti, ki so pomembne v različnih poklicnih vlogah in panogah, se tehnične veščine nanašajo na specifična znanja in spretnosti za izvajanje določenega dela. Mehke veščine so pogosto povezane z interakcijo in odnosi med ljudmi ter prispevajo k učinkovitemu delovanju posameznika v organizaciji. Pomembno se je zavedati, da mehke veščine niso nekaj statičnega, temveč jih skozi čas lahko dodatno razvijete in izboljšate. Veščin, kot so boljša komunikacija, upravljanje časa ali razvijanje empatije, se lahko naučite in jih sčasoma pridobite, če je to nekaj, kar vam povzroča preglavice. Delodajalci vse bolj cenijo mehke veščine, ker pozitivno vplivajo na produktivnost, učinkovitost, zadovoljstvo zaposlenih in celotno delovno okolje.
Za lažjo predstavo, katere so najbolj iskane mehke veščine med zaposlovalci, je naštetih nekaj primerov:
- komunikacija,
- vodstvene sposobnosti,
- sodelovanje in sposobnost dela v ekipi,
- prilagodljivost in zmožnost sledenju sprememb,
- kreativnost in inovacije,
- samoiniciativnost in analitične veščine,
- lojalnost in empatija,
- upravljanje časa.
Če želite pri delodajalcu vzbuditi pozornost, v spremnem pismu namenite vsaj en odstavek opisu osebnostnih veščin. V njem podrobno predstavite vsaj eno dobro razvito mehko veščino, ki je ključna za to delovno mesto. Vodji zaposlovanja na ta način ponudite nekaj konteksta in pojasnite, zakaj ste najprimernejši za to delovno mesto. To lahko storite tako, da razložite, kako se vaša mehka veščina ujema s cilji, vrednotami in/ali vizijo organizacije. Ker različna delovna okolja zahtevajo različne karakteristike, navajamo različne primere.
Svoje komunikacijske sposobnosti lahko predstavite takole:
Raziščite organizacijo, pri kateri se želite zaposliti, in preverite, katere lastnosti cenijo pri svojih zaposlenih, nato pa predstavite tiste, ki so bistvene za to zaposlitev, in v njih zasijte.
Svoje močnejše strani lahko ubesedite tudi tako:
Ko iščete zaposlitev, je življenjepis vaša prva priložnost, da naredite dober vtis na kadrovika ali vodjo zaposlovanja. Zato je nujno, da ob izobrazbi in delovnih izkušnjah v življenjepis vključite tudi informacije o relevantnih osebnostnih veščinah. Če boste ob prijavi na novo delovno mesto znali v spremnem pismu spretno poudariti oziroma predstaviti svoje mehke veščine, je to že lahko vaša vstopnica za naslednji korak pri postopku zaposlovanja!
Preberite tudi:
1. Očarajte šefa s svojimi delovnimi navadami2. Veščine za uspešno razreševanje sporov na delovnem mestu
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.