Najboljše aplikacije za povečanje učinkovitosti in produktivnosti

13.8.2024


Poletje in dopusti so v polnem zagonu. Mnogi že komaj čakate, da boste ležali na plaži z dobro knjigo v rokah ter se predajali brezdelju in zvoku valov, drugi ste se z dopusta že vrnili in se težko spravite k delu. Kako lahko v poletnih mesecih, ko na nas pritiska vročina in nam misli plavajo, povečamo svojo učinkovitost in produktivnost? Predstavljamo vam najboljše aplikacije za povečanje učinkovitosti in produktivnosti.

Aplikacije na pomoč!

Včasih potrebujemo malo dodatne pomoči, da se lažje zberemo in si lažje organiziramo delo. Na srečo nam je v našem tehnološko razvitem svetu na voljo veliko aplikacij, ki nam pomagajo povečati produktivnost in učinkovitost. Poiskali smo nekaj najbolje ocenjenih.

Todoist

Za lažjo organizacijo dela in nalog je pogosto najboljša rešitev, da si ustvarite to-do seznam. S tem tudi zagotovite, da vam kakšno opravilo ne uide, ob koncu dneva pa si lahko z zadovoljstvom ogledate opravljene naloge, kar vas bo še dodatno motiviralo. 
Todoist je ena najpopularnejših aplikacij za ustvarjanje to-do seznamov, saj sinhronizira vse podatke na vaših napravah. Sezname lahko ustvarite za različne projekte, si nastavite opozorila zanje in za naloge nastavite različne prioritete. 
Dostopna je na spletu in deluje na sistemih Windows, Linux, macOS, iOS in Android. 
Aplikacija je brezplačna z možnimi doplačili.

Toggl Track

Ključna za produktivnost je tudi časovna organizacija, saj je pomembno, kako si razporedite čas za bolj ali manj pomembne ali zahtevne stvari. Za lažji pregled, koliko časa dejansko namenite kakšni nalogi in kako bolj učinkovito upravljati svoj čas, je tukaj aplikacija Toggl Track. 
Njena glavna funkcija je, da omogoči beleženje časa za posamezno opravilo, projekt ali stranko. Tako lahko vidite, koliko časa ste dejansko porabili zanje, in optimizirate vložen čas. Poleg tega aplikacija omogoča sodelovanje več uporabnikov, tako da jo lahko uporabljate skupaj s sodelavci ali prijatelji.
Dostopna je na spletu in deluje na sistemih Windows, Linux, macOS, iOS in Android. 
Aplikacija je brezplačna z možnimi doplačili.

Reclaim.ai

Na pomoč vam lahko priskoči tudi umetna inteligenca v aplikaciji Reclaim.ai, ki se uporabnikom pomaga držati navad. Deluje na principu tega, kako želite, da so dogodki in naloge prikazani na vašem koledarju. Primerna je tako za posameznike kot tudi za podjetja, saj samodejno najde čas za sestanke ali pa sodelavce obvesti, ko ste zasedeni.
Sinhronizira se lahko z drugimi aplikacijami (kot so Google Calendar, Asana, ClickUp, …) in tako prenese vaše projekte, posamezne obveznosti ali naloge pa lahko dodate tudi sami, Reclaim pa bo druge obvestil, da ste zasedeni.
Aplikacija deluje kot razširitev vašega koledarja, zaenkrat pa se sinhronizira le z aplikacijo Google Calendar (kmalu bo na voljo tudi za Outlook).
Aplikacija je brezplačna z možnimi doplačili.

Tide

Ker se je včasih težko zbrati in osredotočiti na nalogo, potrebujemo nekaj, kar nam ohranja fokus. Ravno temu je namenjena aplikacija Tide. Deluje na principu ‘Pomodoro’, ki čas razdeli na delovne intervale in odmore (ponavadi 25-5, vendar si lahko čas v aplikaciji sami prilagodite). Pri intervalih dela si lahko dodate tudi zvoke narave, glasbo ali beli šum. Kar pa uporabnika še dodatno motivira pri delu in ga odvrača od tega, da bi uporabljal telefon, je dejstvo, da bo t.i. ‘focus session’ spodletel, če uporabnik zapusti aplikacijo. Poleg motivacije se Tide osredotoča tudi na spanec, meditacijo in dihanje. Uspehe in neuspehe (npr. če je uporabnik predčasno zapustil aplikacijo) beleži v virtualnem dnevniku, tako da lahko spremljate, kako uspešni ste pri posameznem sklopu. 
Aplikacija je dostopna kot razširitev za Chrome na sistemih Android in iOS.
Aplikacija je brezplačna z možnimi doplačili.

Notion

Poleg organizacije je včasih pomembno tudi beleženje raznih podatkov in informacij, ravno Notion pa omogoča oboje. Aplikacija je primarno namenjena beleženju, saj je videti kot listi papirja, ki jih uporabnik nato ureja. Ob prvi uporabi se prikažejo navodila za uporabo, omogoča pa veliko svobode pri ustvarjanju, ravno zato se uporablja tudi za vodenje projektov, organizacijo obveznosti in nastavljanje opomnikov. Aplikacija vsebuje tudi koledar, kjer si vse lahko beležite. Aplikacija Notion vključuje pomočnika, ki deluje na podlagi umetne intelligence in odgovarja na vaša vprašanja. Aplikacija se lahko uporablja individualno ali skupinsko, tako da lahko skupaj z drugimi sledite obveznostim in projektom ter dodajate beležke.
Dostopna je na spletu in deluje na sistemih Windows, macOS, iOS in Android.
Aplikacija je brezplačna z možnimi doplačili.

 

Kako izboljšati produktivnost brez aplikacij

Če ste med tistimi, ki vas tehnologija ne navdušuje preveč, se lahko zanesete nase in svojo motivacijo ter energijo. Pri tem vsekakor upoštevajte zdravo pamet. 

  1. Vzemite si odmor.
    Čeprav se nam zdi, da bomo bolj produktivni, če bomo delali brez prestanka, so študije pokazale, da je boljše, če si med delom privoščimo odmor. S tem izboljšamo koncentracijo, kreativnost in spomin, kar pozitivno vpliva na produktivnost in kvaliteto dela. Učinkovit način odmerjanja dela in odmorov je že zgoraj omenjena tehnika Pomodoro, ki delo strne v koncentrirane intervale, ki jih razbijejo kratke vmesne pavze. Med temi odmori lahko naredite nekaj hitrih razteznih vaj, popijete kozarec vode ali greste na kratek sprehod ter se tako še nadihate svežega zraka.
     
  2. Delajte eno stvar naenkrat. 
    Podobno kot s časom je tudi z ‘multitaskingom’ oziroma opravljanjem več stvari hkrati. To početje namreč ne prinaša ničesar koristnega, saj lahko zmanjša produktivnost za kar 40 %. Ko preklapljamo med več nalogami, hitro izgubimo osredotočenost, oviramo svoj delovni spomin in se hitreje mentalno utrudimo. Če želite prihraniti na času in čim učinkoviteje opraviti naloge, si jih lahko organizirate po skupinah. Podobne naloge opravite naenkrat ali eno za drugo, da ne izmučite preveč možganov pri menjavanju različnih opravil.
     
  3. Ustvarite si primerno okolje. 
    Prav tako je pomembno okolje, v katerem delate. To naj bo urejeno čim bolj po vašem okusu in na takšen način, da vas napolni z motivacijo. Poskrbite, da okoli vas ne bo preveč krame in nepotrebnih stvari. Priporočljivo je tudi, da je miza, kjer delate, zraven okna, saj naravna svetloba in svež zrak pripomoreta k boljši koncentraciji. Ključnega pomena je tudi udoben in ergonomičen stol, ki bo podpiral vaš hrbet. Vedno pa je lepo imeti tudi kakšno rožo ali osebni predmet na mizi, da popestrite delovno okolje. Predvsem pa je pomembno, da delovno okolje prilagodite svojim potrebam in željam, saj bo tako najbolj odgovarjalo vašim navadam in izboljšalo vašo učinkovitost.
     
  4. Preprečite motnje.
    Na vašo produktivnost in učinkovitost negativno vplivajo kakršnekoli motnje, zato je pomembno, da se jih znebite. Ne samo, da zmotijo vaše delo, temveč od vas zahtevajo ponovno koncentracijo, kar pa lahko traja. Prav zato se priporoča, da utišate ali ugasnete telefon, da vas ne bodo motila obvestila. Lahko si tudi na e-pošti nastavite samodejni odziv, da vas ne bodo motila sporočila. Po potrebi si lahko nadenete tudi slušalke in poslušate glasbo, če vas motijo zvoki iz okolja.
     
  5. Poslušajte svoje telo.
    Ključnega pomena je, da poslušate svoje telo. Bodite pozorni na svoj nivo energije in se k delu ne silite, če opazite, da ste utrujeni ali brez energije. Svojo produktivnost boste izboljšali, če boste pozorni na to, v katerem delu dneva imate običajno več energije, ter temu ustrezno prilagodili svoje delovne navade. Prav tako pomembna je tudi zadostna količina spanca; povprečna odrasla oseba potrebuje 7-9 ur spanca na noč. Zadostna količina spanca izboljšuje kreativnost, razpoloženje in koncentracijo ter zmanjšuje stres.

Nadgradite vaše kompetence in povečajte produktivnost z MojeDelo.com webinarjem!



Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com

Preberite tudi:

1. 
Kako se vrniti na zeleno vejo po dopustu?
2. Želite ostati učinkoviti pri svojem delu? Poskrbite zase!
3. Devet nasvetov za bolj učinkovito delo od doma

Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!

Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.


Izberi področje dela