5 korakov do spremembe poklicne poti
Včasih se je človek zaposlil pri enem podjetju in do upokojitve opravljal eno in isto delo. Ti časi so zagotovo mimo, saj se ljudje dandanes pogosto odločajo za menjavo kariere, nekateri celo več kot enkrat. Vseeno je, zakaj si želite zamenjati poklic, je pa pri tem koristno, če ste strateško naravnani. Če se v menjavo podate premišljeno, obstaja precejšnja verjetnost, da bo posledica spremembe kariere večje zadovoljstvo pri vašem delu. V nadaljevanju bomo skušali razložiti, kako kar najbolje načrtovati svoje naslednje poklicne korake.
Zakaj se ljudje odločajo za spremembo kariere?
Zamenjava kariere, poklica ali področja delovanja je postala nekaj povsem vsakdanjega. Najpogostejši razlogi, ki botrujejo menjavi poklica, so običajno želja po zmanjšanju stresa, večji prilagodljivosti pri uravnovešanju poklicnega in zasebnega življenja, višji plači, možnosti napredovanja in nenazadnje tudi občutku cenjenosti na delovnem mestu.
Kako zamenjati poklicno pot?
Če razmišljate o spremembi poklica, smo ne glede na vašo starost spodaj našteli nekaj smernic, ki vam lahko pri tem pomagajo:
1. Naredite osebni popis spretnosti
Začnite pisati dnevnik. Najprej razmislite, kako se počutite na svojem trenutnem delovnem mestu in o tem, kako to počutje vpliva na vaše zadovoljstvo pri delu. Zapišite ponavljajoče se misli in pomembne dogodke ter občutke, ki se vam ob tem porajajo. Zastavite si vprašanja, kot je na primer: „Kaj je tisto, kar mi je pri mojem delu všeč ali mi ni všeč?“ Iskreno si odgovorite in zapišite svoje misli, nato pa na glas preberite svoje odgovore. Na podlagi lastnih zapiskov boste lahko sestavili sliko zadovoljstva z lastno kariero. Na papir zapišite tudi osebni popis spretnosti, vrednot in interesov, ki se nanašajo na vaše sanjsko delo. Razmislite o trenutkih, ko ste bili uspešni, in pomislite, kaj ste počeli – pa naj gre za delo, prostovoljno delo, pripravništvo ali kaj drugega. Ugotovite, katere spretnosti so prispevale k vašemu uspehu in kako jih lahko nadalje uporabite na različnih delovnih mestih, ki bi vas utegnila zanimati.
2. Odločite se, ali želite zamenjati panogo
Medtem ko odkrivate več o sebi in o tem, kakšno delo vas izpopolnjuje, morate opredeliti tudi, na kakšen način želite spremeniti svojo poklicno pot. Za nekatere lahko sprememba poklicne poti pomeni, da bodo začeli znova v sorodni ali povsem novi panogi, medtem ko bodo drugi morda iskali nov poklic znotraj iste panoge. Primer: Tanja je zaposlena kot medicinska sestra v bolnišnici in dela v treh izmenah, pri čemer skrbi za številne paciente na svojem oddelku. Sedaj pa želi zamenjati službo in okolje, zato bo svoje znanje lahko prenesla na individualno delo kot osebna asistentka hendikepirani osebi, pri kateri bo delo potekalo samo v dveh izmenah. Odločitev o tem, kaj je najboljše za vas, pomeni, da se na podlagi osebnega popisa spretnosti odločite, katere vrste poklicev in panog najbolj ustrezajo vašim potrebam.
3. Razmislite o možnostih
Da bi se bolje seznanili o poklicnih možnostih, ustvarite seznam poklicov in panog, ki ustrezajo vašim sposobnostim in vrednotam. Če težko najdete poklic, ki bi ustrezal vašim potrebam, se posvetujte s kolegi znotraj svoje poklicne mreže. Ena izmed možnosti je karierno svetovanje, prek katerega boste verjetno izvedeli več o svoji osebnosti in o tem, kam se uvrščate na današnjem trgu delovne sile. Preverite možne poklice in sestavite ožji seznam tistih, ki jih nameravate raziskati. To je sicer predhodni korak (preden se poglobite v temeljito raziskovanje), ki vam bo pomagal zožiti vašo poklicno (pre)usmeritev.
4. Raziščite potencialne možnosti za zaposlitev
Ko boste svojo novo poklicno usmeritev zožili na le nekaj vrst delovnih mest, lahko začnete z obsežnejšo oz. poglobljeno raziskavo. Če vas določeno področje še posebej pritegne, se skušajte o njem pozanimati pri ljudeh, ki dejansko delajo na tem področju. Pogovorite se z ljudmi, ki jih morda že poznate od tam, povprašajte kolege, prijatelje in sorodnike, ki bi vam lahko priskrbeli informacije iz prve roke. Panogo temeljito raziščite, pri tem pa bodite pazljivi, da so informacije resnične/zanesljive in preverljive.
5. Pripravite akcijski načrt
Izdelava akcijskega načrta pomeni, da si jasno opredelite cilj in časovnico za njegovo uresničitev. Če ste temeljito opravili vse raziskave, bi morali biti sedaj že sposobni zožiti svojo spremembo kariere na določen poklic. Napočil je čas, da razmislite, kaj vse bo potrebno za dosego tega cilja. Razmislite o stvareh, kot so dodatna izobraževanja in certifikati, razvoj svojih spretnosti, udeležba na dogodkih za mreženje in izkoriščanje priložnosti za izvajanje prakse v določeni industriji ali na določenem področju. Zapišite, katere korake nameravate izvesti, pa tudi časovni načrt za njihovo izvedbo.
Če se odločate za spremembo poklicne poti, je pomemben del procesa tudi ohranjanje pozitivnega razmišljanja. Bodite odprti za učenje novih stvari in prilagajanje novim okoljem ter vztrajajte pri iskanju dela oz. poklica, ki vas bo izpopolnjeval in zadovoljeval. Ne pozabite, da se prav vsak človek (ja, tudi oseba, ki trenutno opravlja vašo sanjsko službo) vsaj enkrat znajde na istem mestu, na katerem se trenutno nahajate tudi sami – na začetku, ampak z veliko željo po učenju, rasti in uspehu. Če ste prepričani, da mora biti vaša naslednja karierna poteza zamenjava poklicne poti, potem se ne obotavljajte in se pogumno podajte novim izzivom naproti.
2. Kako uspešno zgraditi osebno blagovno znamko?
3.
3.
Želite ostati učinkoviti pri svojem delu? Poskrbite zase!
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.