Dela prosti dnevi v 2025
Image

Če želite svoj dopust kombinirati s prazniki, vam bo v pomoč spodnji seznam dela prostih dni v letu 2025.


  • 1. januar: novo leto (sreda)
  • 2. januar: novo leto (četrtek)
  • 21. april: velikonočni ponedeljek
  • 1. maj: praznik dela (četrtek)
  • 2. maj: praznik dela (petek)
  • 25. junij: dan državnosti (sreda)
  • 15. avgust: Marijino vnebovzetje (petek)
  • 31. oktober: dan reformacije (petek)
  • 25. december: božič (četrtek)
  • 26. december: dan samostojnosti in enotnosti (petek).

V letu 2025 trije prazniki padejo na konec tedna:

  • 8. februar: Prešernov dan, slovenski kulturni praznik (sobota)
  • 27. april: dan upora proti okupatorju (nedelja)
  • 1. november: dan spomina na mrtve (sobota).

Dela prosti dnevi nam omogočajo oddih od vsakdana, dragocen čas z bližnjimi in možnost za uživanje v prostočasnih dejavnostih. Tako v Sloveniji kot v tujini obstaja pestra paleta izredno uspešnih in kreativnih praks za zagotavljanje večjega števila prostih dni za zaposlene. So del širšega družbenega premika k večji fleksibilnosti delovnega mesta in pozornosti za dobro počutje zaposlenih.

Prihodnost prostih dni – neomejen plačan dopust?

Se vam neomejen plačan dopust sliši skoraj neverjetno, morda utopično? Pa vendar ga nekatera podjetja po svetu in v Sloveniji že uspešno izvajajo. 

Med njimi sta velikana Netflix in LinkedIn, ki to boniteto svojim zaposlenim ponujata že vrsto let. Kako ta revolucionaren način dopusta deluje v resnici? 

Zaposlen se lahko za plačan dopust odloči kadarkoli in za neomejeno časovno obdobje, če le zagotovi, da bo na letni ravni dosegel zastavljene delovne cilje.

Pri tem se s sodelavci dogovori, kako bo delo potekalo, da njegova odsotnost ne bo ovirala delovnega procesa.

Ugotovitve raziskav v tovrstne načine urejanja dopusta ne presenečajo – zaposleni se namreč v podjetjih počutijo bolj zadovoljne in cenjene. Zvestoba delodajalcu naraste, kar je za podjetje prednost, saj je s tem potreba po iskanju in izobraževanju novega kadra manjša, manj pa je tudi administrativnega dela z obračunavanjem in preštevanjem opravljenih ur.

Za zaposlene pa ima lahko neomejen plačan dopust tudi svoje temne plati. Počutijo se lahko negotovi glede tega, koliko časa si je resnično sprejemljivo vzeti, kar lahko v praksi povzroči manj prostih dni in povečano tveganje za izgorelost.

Delo in duševne stiske – prosti dan za duševno zdravje

Na svetu več kot 15 odstotkov delovno sposobnih živi z duševno motnjo, kot so depresija, tesnoba, bipolarna motnja in izgorelost. Duševne motnje med drugim vplivajo na posameznikovo samozavest in produktivnost, s tem pa tudi na njegovo uspešnost pri delu.

Naraščajoči življenjski stroški in negotova geopolitična situacija po svetu dodatno prispevajo k vedno večjim pritiskom na posameznika. 

Samo zaradi tesnobe in depresije se vsako leto izgubi dvanajst milijard delovnih dni, zaradi zmanjšane produktivnosti pa svetovno gospodarstvo izgubi približno 1 milijardo ameriških dolarjev na leto.

Delo in s tem redni zaslužek sta pogosto varovalka duševnega zdravja, ponekod pa prav delo prispeva tudi k poslabšanju zdravja zaposlenih. Prav zato je duševno zdravje vedno bolj na vrhu lestvice prioritet številnih uspešnih svetovnih podjetij. 

Uvajajo t. i. plačan prosti dan za duševno zdravje, ki ga zaposleni lahko izkoristijo po lastni presoji – morda za obisk terapevta, odklop od tehnologije, ali samo za sprostitev v naravi. Nekatera podjetja svojim delavcem omogočajo celo teden plačanega dopusta za duševno zdravje.

Z načrtnim osredotočanjem na dobro duševno počutje si posamezniki napolnijo čustvene baterije. S tem se pomaga preprečiti izgorelost in zmanjša stres, zaposleni pa na delovnem mestu postanejo bolj produktivni.

Prost dan za dobrodelnost – solidarnost & dobrobit drugih

Z uvedbo prostega dneva za dobrodelnost podjetja svojim zaposlenim omogočajo, da med delovnim časom opravljajo prostovoljno dejavnost in za ta dan prejmejo normalno plačilo.

Ta vrsta prostih dni je posebej pogosta v podjetjih z močnimi cilji družbene odgovornosti, predvsem v panogah, kot so tehnologija, finance in neprofitne organizacije.

Zaposleni lahko tako pomagajo npr. pri skrbi za brezdomce ali čiščenju lokalnega okolja, ljubitelji živali lahko pomoč nudijo v zavetiščih, ali pa svoje znanje v šolah prenašajo na nove generacije. 

Dobrodelnost zaposlene napolni s pozitivno energijo in na dolgi rok pripomore k večji delovni uspešnosti

Darilo? Dopust za rojstni dan!

S spremembami delovnega okolja nekatera podjetja po svetu zaposlenim podarijo darilo v obliki časa – prost dan na njihov rojstni dan. 

S tem velikani, kot sta Airbnb in Spotify, poudarjajo zavezanost vrednotenju prispevkov vsakega posameznika in podpirajo idejo, da je poleg poslovnih uspehov vredno praznovati tudi osebne trenutke

Prosti dan za rojstni dan pomaga izboljšati delovno moralo in angažiranost na delovnem mestu ter ima dokazano pozitiven vpliv na kulturo podjetja

Sploh za mala in mikro podjetja, ki želijo izboljšati zadovoljstvo zaposlenih, a za to nimajo velikega proračuna, je lahko prost dan za rojstni dan stroškovno učinkovita ideja. 

Prijetnejše delovno okolje? Fitnes, kopalnice in hišni ljubljenčki

Sive in dolgočasne pisarne so preteklost. Poleg kreativnih ponudb prostih dni v prihodnost usmerjena podjetja razumejo tudi vlogo prijetnih pisarn. Po pandemiji namreč posebno pozornost posvečajo ustvarjanju nadpovprečno udobnega delovnega okolja. 

Stopajo korak dlje od novodobnih pravil za oblikovanje pisarn, kot so bogata prisotnost dnevne svetlobe, zelenih rastlin, čajnih kuhinj in udobnih prostorov za sedenje. 
  • Popolnoma opremljeni fitnesi, kopalnice s tuši, prostori za jogo in meditacijo ter prostori za počitek. 
  • Vrtci za otroke zaposlenih.
  • Možnost, da zaposleni s seboj na delo pripeljejo svoje hišne ljubljenčke.
  • Zaradi poudarka na zdravju in varovanju okolja pisarne svetovnega ranga financirajo nakup koles za vožnjo v službo in garažne prostore za shranjevanje koles.
K najnovejših trendom za notranje oblikovanje delovnega mesta je močno prispevala generacija Z. To je generacija mladih, rojenih približno med letoma 1996 in 2015; generacija, ki ne pozna življenja pred dobo interneta, pričakuje večje zadovoljstvo na delovnem mestu in je predana okoljskim vprašanjem. 

Delo na daljavo ali hibridno delo jim ponuja udobje, zato morajo biti pisarne toliko bolj vabljive.

Nizozemsko podjetje Booking.com je pravi mojster ustvarjanja tovrstnih sodobnih pisarn. Njihova glavna pisarna, ki je bila v Amsterdamu odprta leta 2023, ni samo prostor za delo, temveč prava »živahna soseska«. To mesto v malem je do zadnjega kotička opremljeno s pametno tehnologijo, ogromno je zelenja in v celoti je zgrajeno iz trajnostnih materialov.



Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com

Preberite tudi:

1. 
2. Poskrbite za svoje duševno zdravje na delovnem mestu
3. Kako pridobiti motivacijo, zagon in vnemo za delo?

Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!

Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.