Drugi na dopustu - kaj lahko storite za svojo kariero
Osvežite svoj CV (na družbenih in poslovnih omrežjih oz. platformah)
Dandanes si življenja brez spleta ne znamo več predstavljati, zato je pomembno, da skrbite za svojo spletno prezenco. To seveda vključuje tudi posodabljanje profilov na družbenih omrežjih in poslovnih platformah, kot je MojeDelo.com. Poletje je kot nalašč, da svoj profil obogatite z dodatnimi znanji in strokovnimi kompetencami, ki ste jih pridobili v zadnjih šestih mesecih oz. od takrat, ko ste nazadnje ažurirali svoj življenjepis. Pri tem imejte v mislih, da mora biti dolžina besedila primerna mediju, na katerem objavljate. Ne pretiravajte z dolžino (največ ena tipkana stran), življenjepis pa naj odraža sveže informacije o delovnih izkušnjah ter na novo pridobljenih certifikatih in veščinah. Morda pa je napočil čas, da zamenjate svojo lanskoletno fotografijo z letošnjo, ali pa razmislite, če se ne bi predstavili kar s pomočjo videoposnetka? Bodite kreativni, saj lahko z nekaj ustvarjalne žilice še tako suhoparne podatke predstavite na zanimiv način. Na voljo so številna oblikovalna orodja, s katerimi lahko vsebini dodate nekaj barve, jo opremite s slikovnim in grafičnim gradivom ter infografikami. Ne dolgovezite, temveč ohranite podatke v vašem CV-ju kratke in jedrnate, zajemite bistvo. Če imate svoj blog ali spletno stran, si lahko pripravite dve različici življenjepisa – prva naj bo kratka in jedrnata (do 100 besed), druga pa poglobljena (največ 500 besed). Ne glede na dolžino vašega CV-ja pa je nujno, da je sporočilo vaše osebne blagovne znamke dosledno na vseh platformah. Če ste v dilemi, kaj zapisati in kaj izpustiti, se vprašajte, kaj želite, da drugi ljudje vedo o vas – kdo ste in kaj počnete poklicno. Ste še vedno v zagati, kaj napisati o sebi? Povprašajte svoje sodelavce in kolege, kako vas vidijo in doživljajo v poklicnem okolju.
Dodatno dopolnite CV z brezplačnim certifikatom uporabniških znanj!
Nadomeščanje sodelavca ali sodelavke
Že od pomladi ste želeli izvedeti več o projektu, na katerem dela vaša sodelavka, sedaj pa se odpravlja na dvotedensko križarjenje – ponudite se, da jo boste nadomeščali. Sodelavka bo vesela vaše pomoči, vi pa boste lahko nadgradili svoje sposobnosti. Mimogrede je to priložnost, da zasijete na novem oddelku in/ali pritegnete pozornost nadrejenih. Tako tudi oznanite, da želite prevzeti več odgovornosti. Šefi to radi vidijo, še raje pa slišijo, da razmišljate o podjetju in načinih, kako ga izboljšati; če na sestanku predstavite odlično idejo in je odziv ostalih pozitiven, pokažite nekaj samoiniciativnosti. Takoj napišite grob osnutek in ga pošljite celotni ekipi po elektronski pošti.
Začnite pisati karierni dnevnik
Včasih za odločanje, kam boste šli in kaj boste počeli v svojem poklicu, potrebujete bolj introspektiven pogled. Tako kot nekateri poleti pišejo potovalni dnevnik, lahko vi razmislite o rednem zapisovanju misli o svojem poklicnem življenju – še posebej, če se vam zdi, da ste na delovnem mestu nesrečni. V dnevnik lahko zapišete seznam stvari, ki vas vznemirjajo, ali svoje počutje v službi po koncu vsakega tedna. Vprašajte se, v čem ste najboljši, na katerem področju najbolj produktivni in kje ste najbolj pristni? Je to v komunikaciji s strankami, med pisanjem poročil, na terenu ali ko ste nekoga naučili uporabljati umetno inteligenco. Po eni strani vam dnevnik pomaga o sebi odkriti stvari, ki jih lahko uporabite za nadaljnjo krepitev svoje osebne (poklicne) znamke, po drugi strani pa vam lahko pomaga lažje prebroditi naporen dan v službi. Že res, da imajo nekateri ljudje prav posebno žilico za pisanje, toda naj vas tudi pisateljska blokada ne odvrne od vodenja dnevnika – za popolno prozo namreč ni pravil.
Potipajte konkurenco in načrtujte informativne razgovore
Če nameravate to poletje izkoristiti za razmislek, kakšna bi morala biti vaša naslednja poklicna poteza (še posebej, če vas mika sprememba panoge), se skušajte dogovoriti za čim več informativnih razgovorov s strokovnjaki s tega področja. Ko vidite, kako o svojem delu razmišljajo najpametnejši in najsposobnejši ljudje, je to lahko za vas krasna spodbuda, ki jo potrebujete, da naredite preskok in pridete do sanjske službe. Več tovrstnih razgovorov boste opravili, lažja bo vaša odločitev. Cilj vašega pogovora je, da izveste, kaj je vsakodnevno delo osebe, s katero ste se pogovarjali – zbrati želite namreč toliko informacij, da se lahko nato mirno odločite in rečete: »To je delo zame!«
Večina ljudi je prepričanih, da poletje ni pravi čas za trdo delo, razmišljanje o poklicni poti ali iskanje nove službe. Toda po drugi strani je prav zaradi poletnih dopustov na trgu dela manj konkurence. Pa kaj, če drugi poležavajo na plaži in uživajo na počitnicah – če ste res strastni glede svojega poklica (in še vedno iščete svojo sanjsko službo), preverite, če se je sprostilo kakšno delovno mesto pri podjetju, ki vam je zanimivo, nadgradite svoje kompetence, osvežite svoj CV in poskusite z dnevnikom. Bodite drugačni in se angažirajte!
Nasvet je za vas napisala:
ekipa MojeDelo.com
Preberite tudi:
1.Kako izkoristiti tudi poletje za poklicni razvoj?
2. Odkrijte raznolike možnosti za zaslužek v poletnih dneh
3. 10 strategij za uspešno iskanje zaposlitve
3. 10 strategij za uspešno iskanje zaposlitve
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.