Toksicni šef
1.) Filtrirajte povratne informacije
Najprej se prepričajte, ali svoje delo opravljate korektno in izpolnjujete vsa pričakovanja. Ko odkljukate ta kvadratek, lahko mirno domnevate, da niste problematični vi, temveč vaš nadrejeni. Če se do vas vede vzvišeno, je pretirano kritičen ali pa negotov, se zavedajte, da se najverjetneje enako obnaša tudi v drugih odnosih. Ko boste prišli do tega spoznanja, boste verjeno opazili, da se do drugih sodelavcev vede enako kot do vas. In prav zato njihovega vedenja ne smete jemati osebno. Skušajte se natrenirati, da pripombe šefa filtrirate in upoštevate samo tiste povratne informacije, ki vam bodo pomagale bolje opravljati svoje delo. Vse ostale pikre udarce pod pas, odvečne pripombe in komentarje, ki nimajo dodane vrednosti za vaše delo, razvoj ali uspeh, gladko preslišite oziroma se zanje ne zmenite. Druga taktika, ki jo lahko uberete v takšnem primeru, pa je, da svoje povratne informacije pridobite drugje.
2.) Ustvarite svoje pleme
3.) Utrdite svojo samozavest
4.) Pripravite svojo izhodno strategijo
Četudi ste se naučili shajanja in sobivanja s toksičnim šefom, pa sedaj ugotavljate, da vas ovira pri napredovanju v karieri. Torej je napočil čas, da začnete načrtovati svojo naslednjo poklicno potezo. Če imate še vedno radi svoje trenutno podjetje, potem skušajte znotraj le-tega raziskati morebitne druge priložnosti, ki vam bodo omogočile sodelovanje z boljšim vodjo. Če pa nimate nobene želje ostati in hkrati ne vidite nobene vrednosti v tem, da vztrajate na trenutnem delovnem mestu, je to morda priložnost za svež začetek nekje drugje.
Zagotovo ni enostavno vsak dan prenašati toksičnega šefa. Če nimate prave perspektive in postavljenih mej lahko to od vas hitro terja davek. Lahko pa si vzamete nekaj časa in si pomagate z zgoraj opisanimi pristopi, ne glede na to, ali ste se odločili, da boste vzeli pot pod noge ali ostali; v vsakem primeru vam lahko v napornih dneh pomagajo ohraniti zdrav razum in notranji mir.
SEDEM LASTNOSTI SLABIH ŠEFOV
Medtem ko nekateri šefi hitro pokažejo svoj pravi obraz, pa vselej ni lahko prepoznati opozorilnih znakov in rdečih zastavic, sploh če ste na razgovoru za službo ali pa ste šele začeli z novo zaposlitvijo. Spodaj je naštetih nekaj negativnih lastnosti slabih menedžerjev, ki vam bodo morda olajšali prepoznavanje, pa tudi pokazali hitrejšo pot do naslavljanja izzivov dela s tovrstnim šefom.
1.) Slab način komunikacije
Morda spada med t.i. »mikromenedžerje«, ki prepodrobno komunicira o vsaki nalogi, zaradi česar se zdi delo neobvladljivo in omejujoče. Ali pa ima težave s podajanjem jasnih navodil, nato pa se pritožuje, da jih niste upoštevali? Še en pokazatelj slabe komunikacije je uporaba odrezavega, zadirčnega ali negativnega tona.
2.) Očitno favoriziranje
Izkušen in premišljen šef se zaveda, da nikoli ne sme dajati prednosti eni osebi pred drugo. Priložnosti in podporo (po)razdeli na podlagi individualnih talentov, potreb in želja – za delo bo znal izbrati najboljšo osebo, kadar bo nekdo v stiski, pa mu bo nudil pravo podporo.
3.) Ni dovzeten za povratne informacije
Težavni šefi pogosto niso dovzetni za konstruktivne povratne informacije. Z izzivi se lahko spopademo z jezo in razočaranjem, ali pa preprosto cenimo odprtost nekoga, ki je pripravljen poiskati rešitev. V delovnem okolju, v katerem podrejeni ne morejo prosto deliti povratnih informacij, trpi vse, zato je zaposlenim izjemno težko vzpostaviti in ohranjati odlično delo s strankami, pozitivne notranje odnose, karierno napredovati in skrbeti za nenehne inovacije.
4.) Od njega ne morete pričakvati nikakršne podpore ali razumevanja
Šefi, od katerih ne morete pričakovati podpore, ker so povsem brezbrižni, so nagnjeni k temu, da vselej dajejo prednost potrebam podjetja, ne pa zaposlenim. Dober vodja ve, kako podpreti svoje podrejene, jim nuditi podporo in udobje ter zna biti prilagodljiv. Dober šef je v težkih okoliščinah sposoben izboljšati in razelektriti razpoloženje, ne pa še dodatno povečati skrbi zaposlenih.
5.) Pripisovanje zaslug za delo podrejenih
Nekateri ljudje si z veseljem prilaščajo zasluge za trdo in požrtvovalno delo drugih – nemalokrat se zgodi, da pristanejo na vodstvenih položajih. Brez slabe vesti omalovažujejo prispevke drugih, da bi sami izpadli bolje.
6.) Nespoštovanje meja in osebnega prostora
Dober šef razume pomembnost vzpostavljanja meja. Spoštuje potrebe zaposlenih po ravnotežju med poklicnim in zasebnim življenjem. S svojim slogom vodenja spoštuje osebni prostor, izbire in meje podrejenih.
7.) Pomanjkanje želje po vodenju
Včasih je nekdo slab šef zato, ker enostavno ne uživa v tej vlogi, niti zanjo značajsko ni primeren. Ljudje v službi pogosto napredujejo zaradi svojih (praktičnih) veščin, ne pa zaradi svoje sposobnosti, da vodijo in navdihujejo druge.
Preberite tudi:
1. Tri najpogostejše napake kandidatov pri pogajanjih za plačo2. Kako se (pozitivno) odzvati na kritiko na delovnem mestu
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.