Rekordno: Več kot 15 tisoč obiskovalcev na Kariernem sejmu
Image

Poleg kariernih priložnosti so navdušili predavatelji, ki so v do zadnjega kotička polnih dvoranah govorili o poslovnem bontonu, izgorelosti in kako jo preprečiti, o iskanju sožitja med različnimi generacijami v delovnih kolektivih, o tehnikah za urjenje spomina in ostalih temah, povezanih z rdečo nitjo “Delo, kdo bo tebe ljubil.”

Zadovoljstvo je bilo obojestransko

Zaradi rekordno nizke brezposelnosti delodajalci intenzivno iščejo novo delovno silo, kar se je izkazalo tudi s sodelovanjem na največjem Kariernem sejmu MojeDelo.com, saj so podjetja, z različnimi zanimivimi aktivacijami privabila obiskovalce k svojim stojnicam. “Vsako leto spremljamo, kako se podjetja trudijo za pridobitev novih zaposlenih, saj na sejem ne pridejo le z brošurami in svojimi ekipami, ampak pripravijo številne zanimivosti, letos na primer so obiskovalci lahko s pomočjo virtualnih očal spremljali delo strojevodje in prodajalca v trgovini, številni so poskusili srečo v nagradnih igrah in pobliže spoznali delo v vojski, policiji in preverili svoje znanje prve pomoči. Res smo imeli pester in živahen dan,” je povedala Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga Styria digital marketplaces, ki so organizator sejma. 
Obiskovalci, s katerimi smo govorili, so bili mnenja, da sejem vsako leto postreže z impresivnim številom delodajalcev in navdihujočimi predavanji, ki so letos nagovarjala rdečo nit “Delo, kdo bo tebe ljubil”, s katero se organizator sprašuje, kdo bo v prihodnosti cenil in negoval delo, ko se soočamo s pomanjkanjem delovne sile in generacijskimi spremembami.  

Odnosi so ključni za dobro in učinkovito delo

»Vsekakor je to povezano z osebnostjo, kako se v kolektivu razumeta posameznika različnih generacij,«  je poudarila psihoterapevtka Tatjana Zidar Gale
»Eden ima izkušnje, drugi novo znanje, saj je ravno zaključil šolanje. Eden potrebuje strukturo, v kateri se počuti varno, drugi želi svobodo in izzive. Prvi želi stabilnost, drugi išče drznost in raziskovanje.  
Ko bi znala upoštevati svoje prednosti in jih združiti, bi delovala kot dobra oz. trdna celota. Pomembno jima je pomagati, da se bosta oba počutila sprejeto, predvsem pa varno. S pravilnim komuniciranjem in vodenjem res lahko nastanejo čudeži.«

Za dobre odnose v službi je pomembno spoštovanje

Mojstrica protokola in bontona Ksenija Benedetti pravi, da osnova vseh pravil
pravilnega obnašanja ostaja enaka ves čas in to je spoštovanje: »Spoštovanje ne glede na položaj človeka v družbi, v podjetju, v politiki. Pomembno je, da se obnašamo do vseh ljudi enako spoštljivo, tudi če se z njimi ne strinjamo. O človeku veliko pove to, kako se obnaša do, na primer, natakarja. Ali pa to, kako se obnaša do tistega, od katerega nič ne potrebuje.«
Ksenija Benedetti pravi, da se bontona učimo ves čas, a je gotovo bolje, da s tem začnemo dovolj zgodaj. 

Od čakalca do iskalca

Pomen je dati mladim osnovne podatke in znanje o zaposlovanju, ki jih morda nikjer drugje ne bi dobili, je povedal strokovnjak za zaposlovanje mladih Gorazd Prah. “Ključnega pomena pri tem je, kako poskrbeti, da bo prvo delo pravo delo. Na trgu dela je veliko mitov o tem, kaj je potrebno reči, narediti, napisati v življenjepisu, a težava številka ena med iskalci zaposlitve je, da ne znajo odgovoriti na vprašanje Kakšno delo iščem?” 
Ključnega pomena je najti odgovor na to vprašanje, pravi Prah, pri iskanju službe pa biti proaktiven in se predstaviti kot potreben in ustrezen kader. ''Če ste prijazni, vljudni in vztrajni, nimate česa izgubiti.''

Nič več ne velja “bodi srečen, da imaš službo”

Tako sebi kot drugim pravočasno in spoštljivo postavljam meje, predvsem pa vem, da poslanstvo ni to, kako si v življenju posteljemo, pač pa to, za kar smo vsak dan pripravljeni vstati iz postelje, je poudaril predavatelj in pisec Aljoša Bagola
“Vsaka generacija na trg vnese pomembne spremembe in zdi se mi, da bo ključna prednost novih generacij ta, da ne bodo več pristajali na povsem iztirjen korporativni pritisk po učinkovitosti in storilnosti in da svojega nezadovoljstva na delovnem mestu ne bodo pripravljeni izravnati zgolj z zagotovilom ‘bodi srečen, da imaš službo’.”

Starostna meja za uporabo Tik Toka v komunikaciji se je dvignila

V družbi vlada prepričanje, da je TikTok medij samo za mlade in da tam vlada komična vsebina, kar v resnici ne drži, je povedal ustvarjalec vsebin in TikToker Blaž Vižitnin:” Starostna meja se je pomaknila navzgor, vse več pa je izobraževalne, informativne vsebine. Pomembno je le, na kak način se podjetje tega loti, saj mora vsebina zrcaliti vrednote, stil in podobo podjetja.”

Urjenje spomina, da ostanemo v kondiciji za delo

“Urjenje spomina nam pomaga, da smo lahko dlje časa aktivni in sveži, s čimer smo
pripravljeni na delovne izzive”,  je v svojem predavanju povedal igralec, TV voditelj in ustvarjalec Nik Škrlec. Tehnike urjenja spomina blagodejno vplivajo na naše miselne sposobnosti, ki se jih lahko lotimo tudi v zrelejši dobi: »Rezultati bodo gotovo vidni, natančneje pa bom o tem lahko poročal, ko bom sam starejši. Za zdaj zapišem, da je bil svetovni rekorder v recitiranju decimalk števila pi star 69 let, ko je na pamet pravilno povedal 110 tisoč decimalk.«
Najbolj učinkovita tehnika je vedno tista, ki jo obvladamo, nam je povedal Nik Škrlec: »Zame je najbolj učinkovita tehnika palače spomina, antična pogruntavščina, ki nam zelo dobro služi še danes.«

Izjemno zanimanje za pridobitev potrdil

 “Vsako leto imamo veliko zanimanja za psihometrično testiranje in pridobitev potrdil za MS Office program, PowerPoint, Excel,” je povedala Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga Styria digital marketplaces in dodala: “Še nas, ki smo navajeni velikega interesa obiskovalcev, je presenetila želja obiskovalcev po testiranjih, kjer so iskalci zaposlitve pridobili potrdila o svojem znanju angleščine in nemščine ter potrdila o znanju v oblikovalskem programu Photoshop in vseh priljubljenih programskih jezikih. Potrdila bodo obiskovalci lahko priložili k življenjepisom, ki jih bodo pošiljali prijave na delo.”



Nasvet je za vas napisala:  ekipa MojeDelo.com

Preberite tudi:

1. 
2. Kako na razgovoru pristopiti k pogovoru o prejšnji plači
3. Razgovor za službo – kako obvladujete velike delovne obremenitve?

Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!

Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.