Generacija Z naj bi bila ena najbolj izobraženih generacij doslej, ki na področje zaposlovanja prinaša nova stališča in specializirana znanja. Če vam je v svojo ekipo uspelo pritegniti katerega od novih talentov, je temu primeren razmislek o spremembi dosedanjih ustaljenih delovnih praks in navad. Z nekaj posluha za vrednote, ki jih zasleduje generacija Z, je to za vašo ekipo, oddelek ali podjetje zadetek na loteriji.
Kako je generacija Z vplivala na delovno okolje?
Ko je generacija Z stopila na trg delovne sile in se začela zaposlovati za polni delovni čas, se je izkazalo, da ima izrazit vpliv na delovno okolje. Prav zato morate kot sodelavec razumeti spremembe, ki jih uvaja ta generacija, in se z njimi spoprijeti, da bi lahko uspešno sodelovali ali upravljali to delovno silo. Naštevamo nekaj sprememb, ki so posledica zaposlovanja generacije Z.
1.) Večje zahteve po prilagodljivosti delovnika
Prilagodljivost je za delavce generacije Z visoko na seznamu prioritet – zlasti možnost dela na daljavo. Prav ta zahteva pa povzroča izjemno povečanje obsega dela na daljavo v različnih panogah. Hkrati se je izkazalo, da obstaja pri zaposlenih, ki imajo to možnost, večja verjetnost, da bodo naslednjih pet let na istem delovnem mestu kot pa zaposleni brez možnosti dela na daljavo.
2.) Preobrat vrednot pri najbolj zaželenih ugodnostih ob zaposlovanju
Dodatne ugodnosti ob zaposlitvi so bile vedno pomemben vidik, vendar se je vrsta ugodnosti, ki so jim posamezniki namenili prednost, v zadnjih generacijah spremenila. Tako je generacija X, rojena med letoma 1965 in 1980, pri zaposlovanju namenila prednost ugodnostim, ki so bile osredotočene na družinsko življenje (prilagodljiv delovni čas, starševski dopust in varstvo otrok). Pri generaciji Z je videti, da jih tovrstne bonitete ne zanimajo, a so pozorni na ugodnosti, ki so osredotočene na njihov poklicni razvoj in varnost (dober pokojninski načrt, možnosti dodatnega izobraževanja in nagrajevanje na delovnem mestu).
3.) Premik od sodelovanja k neodvisnosti
Če milenijci pri svojem delu radi sodelujejo, generacija Z na drugi strani stremi k neodvisnemu delu, saj namenja prednost neodvisnosti in tekmovalnosti ter si želi, da bi jih ocenjevali na podlagi individualnih zaslug. To ne pomeni, da niso pripravljeni sodelovati. Če upoštevamo njihovo zahtevo po večji prilagodljivosti, dejstva kažejo, da 'zoomerji' zaradi večje stopnje neodvisnosti pri svojem delu preprosto cvetijo.
Kako je sodelovati z generacijo Z?
Preberite tudi:
1. Prebrodite generacijske razlike na delovnem mestu2. Kako nagraditi svoje zaposlene?
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.