Prednosti in pasti partnerskega odnosa na delovnem mestu
Kadar pogovori nanesejo na ljubezen na delovnem mestu, imajo ljudje različne poglede. Posamezniki, ki verjamejo, da je treba s partnerjem deliti vse, nimajo težav z zdravim odnosom, tudi če se ta razširi na delovno mesto.
Nekaterim pa sodelovanje s partnerjem v službi ne pomeni le slaba ideja, temveč popoln recept za napetosti in katastrofo. Bi morali ločiti svoje zasebno in poklicno življenje ali je sprejemljivo, da zabrišete meje in obe sferi združite? Če opravljate delo s svojo boljšo polovico, ste verjetno že opazili, da ima ta ureditev prednosti in pomanjkljivosti.
ANKETA: Če bi imeli priložnost, ali bi delali s partnerjem v istem podjetju?
Rezultati ankete MojeDelo.com, v kateri je sodelovalo 877 uporabnikov portala, je pokazala, da jih 53 odstotkov ne želi delati v istem podjetju kot njihov partner, večinoma zaradi osebnih preferenc. Tisti, ki so odgovorili z DA, pa vidijo prednost tega predvsem v boljših odnosih.
Ločevati poklicno in zasebno življenje?
Med 467 ljudmi, ki so sodelovali v anketi MojeDelo.com, in ne želijo partnerja videvati v službi, je najpogostejši argument ta, da je potrebno ločevati poklicno in zasebno življenje. Menijo, da »vsak partner potrebuje različne osebe okoli sebe« oziroma »partner potrebuje stik z zunanjim svetom«, delo skupaj pa »ni zdravo za odnos«, ker bi lahko vzpodbudilo tekmovalnost med partnerjema, »možnost izkoriščanja partnerja za doseganje ciljev« in tudi »problemi, ki jih imaš doma, se lahko prenesejo v službo«. Glede dela v istem podjetju pa navajajo tudi pomisleke, kot so »preveliko tveganje, da oba istočasno izgubiva vir dohodka« in strah pred odnosi ob prekinitvi zveze.Več preživetega časa skupaj = boljši odnos?
Delo skupaj ima seveda tudi številne prednosti, kar potrjuje 410 sodelujočih v raziskavi MojeDelo.com, ki so odgovorili z DA. Tisti, ki si želijo delati v istem podjetju kot partner, navajajo, da bi več časa, preživetega skupaj, pomenilo tudi boljši odnos. Pomislite na pare, ki se vidijo le, ko si prvi kuha jutranjo kavo, drugi pa se ravno odpravlja spat. Ko si s partnerjem delite isti urnik, isti življenjski slog, imata skupne interese in, kot so navedli nekateri, tudi »partnerja pod nadzorom«, lahko to okrepi tudi vajin zasebni odnos. »Ker se poznata, lahko bolje sodelujeta« in zato hitreje ter uspešneje opravita zadolžitve v službi. Partner lahko poskrbi, da »lažje mine delovni dan«, vam nudi podporo in vas razume, ker pozna situacijo. Seveda pa je za uspešno zvezo na delovnem mestu potrebno znati »preklopiti« med zasebnim in poklicnim življenjem.Pogosto videvanje partnerja je (vsaj na papirju) čudovito in pomeni, da lahko drug drugemu nudita ustrezno podporo. Po drugi strani pa se človek hitro zasiči, če je stikov preveč in videvanje prepogosto. Da bi ohranili zdrav odnos, navajamo nekaj namigov, kako krmariti barko zdravega partnerskega odnosa ne glede na poklicne obveznosti obeh.
Prednosti dela s partnerjem
1. Deljenje skupnih interesov
Kadar s partnerjem delata v istem okolju, imata skupne interese, zato si lahko delita še več – od zanimanja za nove poslovne podvige, nasvetov za uspeh do kritiziranja sodelavca, ki ga nobeden od vaju ne prenese.
2. Kakovostno preživljanje skupnega časa
Če ne drugega, je praktično imeti svojega zakonca ob sebi. Pomislite – isti urnik, isti življenjski slog! Če niste popolnoma prepričani, kako si to razložiti, pomislite na pare, ki se vidijo le, ko si prvi kuha jutranjo kavo, drugi pa se ravno odpravlja spat.
3. Na svojega partnerja se vedno lahko zanesete
Če službo delite s partnerjem, boste zagotovo cenili vsaj eno osebo v pisarni. Vaša druga polovica bo vaš zaveznik in sončni žarek, če in kadar s sodelavci ne boste na isti valovni dolžini.
4. Telepatska komunikacija
Zagotovo ste se že znašli v okoliščinah, ko sporazumevanje z vašim partnerjem poteka brez izrečenih besed. Dovolj je le pogled, da oba prikimata in natanko vesta, kakšen bo vajin naslednji korak. Tako vsaj ne boste izgubljali časa, da bi ugotovili, kaj je pravzaprav nekdo mislil z (ne)izrečenim. Navsezadnje svojega partnerja poznate bolje kot lasten žep.
5. Oba sta istočasno enako izžeta
... ali pa vsaj razumeta, zakaj. Ko se zvečer vrneta domov, se zavedata, kako naporen dan je za vama, saj sta na delu bila prisotna oba in oba tudi enako doživela. Tako vas nihče ne bo obsojal zaradi stresa, ki posameznika lahko hitro preplavi zaradi (pre)zahtevne službe.
Pasti partnerskega odnosa na delu in kako se jim izogniti
1. Rezervirajte si čas samo zase
Ne glede na to, kako pozitivno naravnani ste, bo slej ko prej napočil trenutek, ko vam bo boljša polovica zlezla pod kožo. Zato si, kadar se vrnete z dela ali ob koncu tedna, rezervirajte trenutek samo zase – že zato, da preživite. Namesto da bi svojega zakonca videvali osem ur na dan, preživite z njim skoraj 24 ur. Čeprav je vaša sorodna duša, potrebujete nekaj časa samo zase. Tek ali kava s prijatelji je odličen način, da razbijete monotonost nenehnega druženja s partnerjem. V nasprotnem primeru vas lahko začne ta intenzivnost dušiti.
2. Kar se zgodi v službi, ostane v službi
To je verjetno eno najtežjih pravil za pare, ki delajo skupaj. Kadar doma vlada napetost, je pisarna lahko krasen ventil. Nekoliko bolj zapleteno pa postane takrat, ko te domače življenje spremlja v pisarno. Ne očitajte partnerju, zakaj ni izpraznil pomivalnega stroja ob jutranji kavi s sodelavci. Prav tako ga ne grajajte doma med večerjo, zakaj ni ujel časovnega okvira in pravočasno oddal poročila. Če želite imeti dober partnersko-delovni odnos, se raje izognita pranju umazanega perila v javnosti.
3. Bodite nepristranski
Nič ne ustvarja večjih napetosti na delovnem mestu kot občutek zaposlenih, da so določeni ljudje deležni posebnih ugodnosti. To ne pomeni, da stopite v skrajnosti in svojega partnerja ignorirate oziroma ga obravnavate prestrogo. Dovolj bo, da ne delate razlik med njim in drugimi sodelavci.
4. Ne zanemarjajte svojega odnosa
Škoda bi bilo, če bi delo postalo vajina edina skupna točka. Službo lahko zlahka zamenjate, partnerja malo težje. Predstavljajte si, kako lepo bi bilo preživeti z zakoncem vsaj en večer na teden brez omembe posla. Namesto za sodelavca naj bo ta večer rezerviran za vašega ljubimca!
Glede na ogromno količino časa, ki ga ljudje preživljajo na delu, je popolnoma razumljivo, zakaj jih ob koncu veliko pristane v partnerski zvezi s sodelavcem. Usklajevanje poklicnega in partnerskega življenja že tako ali tako ni preprosto, nekoliko bolj zapleteno pa postane, če s svojim partnerjem tudi delate skupaj. Med žongliranjem z zahtevno službo, družino in partnerskim odnosom je težko najti in vzdrževati pravo ravnovesje. Na trenutke vam bo morda uspelo vzpostaviti določeno harmonijo, toda v resnici je to največkrat tekma s časom.
Biti v dvoje je priložnost, da poskusite najti pravo ravnovesje. Pogovorita se o svojih prioritetah v življenju, zahtevah in omejitvah, ki vama lahko stopijo nasproti. Razmislita, kako bi se z vsem tem spoprijela, in podajta predloge za povečanje harmonije v svojem odnosu in življenju nasploh. Pomembno je le, da vse odločitve sprejemata skupaj – kot par.
Preberite tudi:
1. Kako se spoprijateljiti na delovnem mestu?2. Poslovne decembrske zabave - kaj se sme in česar ne
Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.