Ste žrtev mobinga na delovnem mestu? Ukrepajte!
Že dlje časa na vašem delovnem mestu doživljate verbalno ali psihološko nasilje? Se počutite družbeno osamljeni, vaši sodelavci ali nadrejeni pa vam onemogočajo karierni razvoj? Ali ta sovražnost zoper vas traja že dlje časa? Najverjetneje ste žrtev mobinga. Prepričajte se in ugotovite, kako ukrepati s pomočjo spodnjega zapisa.
Čeprav smo mnogi naučeni, da moramo službene nevšečnosti potrpeti, ob vsaki priložnosti, ko izrazimo dvom ali skrb, pa nas bližnji prepričajo, da se tovrstne zadeve dogajajo na vsakem delovnem mestu in zaključijo, da naj bomo veseli, ker imamo službo, to ne drži popolnoma. Vztrajanje na delovnem mestu, kjer ste deležni mobinga, ima lahko dolgoročne posledice na vaše psihično in fizično zdravje. Situacijo lahko spremenite le, če ukrepate in opozorite na neprimerno vedenje osebe, ki vas trpinči.
Mobing opisujemo kot načrtno psihično nasilje, ustrahovanje in trpinčenje na delovnem mestu. Zakonsko je sicer trpinčenje opisano kot: "vsako ponavljajoče se ali sistematično, graje vredno ali očitno negativno in žaljivo ravnanje ali vedenje, usmerjeno proti posameznim delavcem na delovnem mestu ali v zvezi z delom", vendar se je skozi sodno prakso oblikovala zelo pomembna dopolnitev zgornjega opisa, kjer se trpinčenje razumeva tudi kot izključevanje, ignoriranje ter osamitev in ne samo kot žaljenje ter grdo vedenje.
Katere vrste mobinge poznamo?
- Trpinčenje, vezano na socio-ekonomski status.
Žrtev je nadlegovana zaradi svojega nižjega socio-ekonomskega statusa, saj si ne more privoščiti oblačil, ki so po mnenju nadrejenega zaželena za delovno mesto.
- Trpinčenje zaradi individualnih lastnosti ali stila vodenja svojega nadrejenega.
Vzrok mobinga je v osebnosti nadrejenega ali njegovega stila vodenja, saj je prepričan, da z zbadanjem svojih zaposlenih okrepi njihovo delovno vnemo.
- Trpinčenje zaradi ne izkazovanja ambicioznosti, socialnih kompetenc ali socialnega statusa žrtve.
Kaže se kot ne sprejemanje žrtve v delovno okolje, ker je žrtev manj družabna ali izkazuje manj želje po napredovanju, kot bi si to želel nadrejeni.
- Mobing kot posledica vrednot ali prepričanj.
Tovrstno trpinčenje je posledica verskih ali ostalih prepričanj žrtve, ki ne vplivajo na njegovo opravljanje dela.
- Napad na osebno integriteto osebe.
Ustvarjanje in širjenje lažnih govoric o žrtvi, trpinčenje zaradi videza ali zasmehovanja.
- Trpinčenje kot posledica kulture podjetja.
Pritiski, ki izvirajo iz kulture podjetja, ki lahko nalagajo pretiran obseg dela, zahtevajo pretirane napore za opravljanje dela in zanemarjanje lastnega zdravja, kot izkazovanje pripadnosti podjetju.
Kako se mobing prične?
- Čutite se bolj delovno obremenjeni kot vaši sodelavci.
- Sistem razdelitve delovnih nalog med vašo ekipo je nejasen.
- Na delovnem mestu pogosto prihaja do konfliktov vlog.
- Konstantno se čutite negotovi glede vaše zaposlitve.
- Občutek imate, da vaše kognitivne sposobnosti niso dovolj.
1. Faza nesoglasja
S sodelavcem izrazite nasprotna stališča pri specifičnem dogodku. Ta faza še ni mobing, saj je možno nesoglasje tudi konstruktivno rešiti.
2. Faza agresije
Konflikta niste uspeli konstruktivno razrešiti. V tej fazi se lahko začnejo psihološki napadi.
3. Faza institucionalne stopnje moči
Oseba, ki nad vami izvaja mobing, vplete vodstvo podjetja v svoje početje na način, da sporoča napačne informacije o vas.
4. Faza označevanja
Sodelavci vas pričnejo označevati z izrazi kot so »neučinkovit«, »uporniški«, »nasprotnik« ali celo kot osebo s psihološkimi težavami.
5. Faza izgona
Odpoved, odpustitev ali nuja za spremembo delovnega mesta. Lahko pomeni začetek zdravstvenih težav, ki vodijo do čustvenega pretresa.
- Trajati mora najmanj 6 mesecev.
- Dogajati se mora najmanj enkrat tedensko.
Kaj lahko pričakujete?
"Sem kadrovnica s srcem in dušo, specializirana za iskanje in selekcijo kadra. Veliko veselje mi prinašajo psihometrična testiranja (kandidatov) in iskanje vedno novih načinov, kako lahko kandidatom pomagam pri kariernem napredku."
Preberite tudi:
1. "Ženske za enakopravno graditev kariere potrebujemo drugačne pogoje"Bodite na tekočem z našimi kariernimi nasveti!
Prejemajte jih tedensko v vaš e-nabiralnik – registrirajte se.